Karlskrona vs Torsås — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KarlskronaTorsås
29,7%
S23,7%
20,1%
17,2%
20,2%
SD27,9%
6,0%
7,6%
5,6%
4,6%
7,3%
8,7%
5,3%
4,6%
4,5%
4,0%
Valdeltagande 87,4%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
KarlskronaTorsås
35,8%
S24,6%
18,9%
13,0%
18,6%
SD27,8%
6,6%
15,6%
5,7%
4,8%
6,5%
5,3%
3,9%
4,3%
3,4%
4,3%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 84,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Karlskrona, den ljusare undre är Torsås. Skillnaden är Karlskrona minus Torsås i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,0 % 37,0 % | 35,3 % 34,0 % | 36,3 % 33,5 % | 31,2 % 28,7 % | 31,9 % 26,4 % | 29,7 % 23,7 % | +6,0 |
| SD | 5,9 % 4,0 % | 8,9 % 7,2 % | 15,4 % 20,8 % | 21,6 % 28,8 % | 24,4 % 34,1 % | 20,2 % 27,9 % | -7,7 |
| M | 23,6 % 20,5 % | 28,7 % 25,3 % | 20,7 % 16,1 % | 18,4 % 12,7 % | 19,0 % 14,3 % | 20,1 % 17,2 % | +2,9 |
| C | 7,1 % 17,5 % | 5,5 % 14,5 % | 5,8 % 13,7 % | 7,2 % 12,0 % | 5,4 % 7,1 % | 6,0 % 7,6 % | -1,6 |
| KD | 5,8 % 8,9 % | 4,3 % 6,0 % | 3,9 % 4,1 % | 6,2 % 7,4 % | 5,9 % 7,5 % | 7,3 % 8,7 % | -1,3 |
| L | 7,5 % 3,8 % | 6,5 % 3,6 % | 5,2 % 3,4 % | 5,2 % 2,9 % | 4,3 % 2,8 % | 5,3 % 4,6 % | +0,7 |
| V | 4,5 % 3,1 % | 4,4 % 3,8 % | 4,6 % 3,2 % | 5,5 % 4,4 % | 4,6 % 3,8 % | 5,6 % 4,6 % | +1,0 |
| MP | 4,1 % 3,2 % | 5,6 % 4,6 % | 5,4 % 3,2 % | 3,4 % 2,1 % | 3,4 % 2,8 % | 4,5 % 4,0 % | +0,5 |
| ÖVR | 1,6 % 2,1 % | 0,8 % 0,8 % | 0,8 % 0,8 % | 1,3 % 1,1 % | 1,2 % 1,3 % | 1,3 % 1,8 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,7%23,7%+6,0pp
SD20,2%27,9%-7,7ppValdeltagande: Karlskrona 87,4% · Torsås 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

