Katrineholm vs Norrköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KatrineholmNorrköping
35,3%
S28,5%
17,7%
20,5%
18,9%
SD19,6%
5,3%
5,1%
7,2%
8,3%
5,5%
6,5%
4,2%
4,6%
4,0%
5,3%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 83,3%
Kommun 2026
KatrineholmNorrköping
38,5%
S30,8%
17,5%
21,3%
13,3%
SD17,8%
5,9%
4,3%
7,0%
9,4%
6,0%
6,2%
5,7%
4,1%
3,4%
4,6%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 81,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Katrineholm, den ljusare undre är Norrköping. Skillnaden är Katrineholm minus Norrköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,0 % 37,1 % | 38,4 % 32,5 % | 39,5 % 30,9 % | 37,3 % 28,3 % | 37,8 % 29,4 % | 35,3 % 28,5 % | +6,8 |
| M | 19,1 % 26,1 % | 25,0 % 30,2 % | 19,0 % 23,2 % | 17,4 % 20,5 % | 16,9 % 20,4 % | 17,7 % 20,5 % | -2,8 |
| SD | 2,4 % 2,8 % | 6,3 % 6,1 % | 14,3 % 16,3 % | 17,8 % 19,6 % | 21,8 % 22,7 % | 18,9 % 19,6 % | -0,6 |
| V | 4,3 % 5,8 % | 4,6 % 5,7 % | 4,7 % 5,5 % | 6,0 % 8,1 % | 4,7 % 6,8 % | 7,2 % 8,3 % | -1,1 |
| C | 6,7 % 5,7 % | 6,3 % 4,7 % | 6,3 % 4,5 % | 8,0 % 6,5 % | 6,1 % 5,1 % | 5,3 % 5,1 % | +0,2 |
| MP | 5,2 % 5,5 % | 7,6 % 7,9 % | 6,0 % 6,9 % | 3,3 % 4,0 % | 3,7 % 4,4 % | 4,0 % 5,3 % | -1,3 |
| L | 7,2 % 6,0 % | 6,8 % 6,0 % | 4,2 % 4,5 % | 3,8 % 4,8 % | 3,0 % 3,8 % | 4,2 % 4,6 % | -0,4 |
| KD | 5,7 % 6,4 % | 4,3 % 5,2 % | 3,5 % 4,6 % | 5,3 % 6,4 % | 4,7 % 6,1 % | 5,5 % 6,5 % | -1,0 |
| ÖVR | 1,5 % 4,6 % | 0,8 % 1,8 % | 0,6 % 1,0 % | 1,2 % 1,7 % | 1,3 % 1,3 % | 1,8 % 1,7 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S35,3%28,5%+6,8ppValdeltagande: Katrineholm 83,5% · Norrköping 83,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

