Katrineholm vs Örebro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KatrineholmÖrebro
35,3%
S30,5%
17,7%
17,5%
18,9%
SD13,7%
5,3%
6,3%
7,2%
9,6%
5,5%
6,3%
4,2%
4,9%
4,0%
6,1%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 86,6%
Kommun 2026
KatrineholmÖrebro
38,5%
S30,4%
17,5%
14,8%
13,3%
SD6,1%
5,9%
5,7%
7,0%
10,3%
6,0%
5,7%
5,7%
5,0%
3,4%
4,5%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 85,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Katrineholm, den ljusare undre är Örebro. Skillnaden är Katrineholm minus Örebro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,0 % 38,0 % | 38,4 % 34,1 % | 39,5 % 32,4 % | 37,3 % 31,5 % | 37,8 % 32,6 % | 35,3 % 30,5 % | +4,8 |
| M | 19,1 % 21,0 % | 25,0 % 26,0 % | 19,0 % 21,0 % | 17,4 % 17,9 % | 16,9 % 17,5 % | 17,7 % 17,5 % | +0,2 |
| SD | 2,4 % 3,5 % | 6,3 % 5,5 % | 14,3 % 11,6 % | 17,8 % 14,4 % | 21,8 % 17,1 % | 18,9 % 13,7 % | +5,3 |
| V | 4,3 % 6,0 % | 4,6 % 5,8 % | 4,7 % 5,7 % | 6,0 % 8,5 % | 4,7 % 7,3 % | 7,2 % 9,6 % | -2,5 |
| L | 7,2 % 8,7 % | 6,8 % 7,6 % | 4,2 % 5,4 % | 3,8 % 5,7 % | 3,0 % 5,9 % | 4,2 % 4,9 % | -0,6 |
| MP | 5,2 % 6,0 % | 7,6 % 8,1 % | 6,0 % 8,4 % | 3,3 % 4,8 % | 3,7 % 5,2 % | 4,0 % 6,1 % | -2,1 |
| KD | 5,7 % 8,1 % | 4,3 % 7,0 % | 3,5 % 6,2 % | 5,3 % 7,7 % | 4,7 % 5,6 % | 5,5 % 6,3 % | -0,9 |
| C | 6,7 % 6,3 % | 6,3 % 4,8 % | 6,3 % 5,1 % | 8,0 % 8,1 % | 6,1 % 7,0 % | 5,3 % 6,3 % | -1,0 |
| ÖVR | 1,5 % 2,4 % | 0,8 % 1,1 % | 0,6 % 1,0 % | 1,2 % 1,6 % | 1,3 % 1,8 % | 1,8 % 5,1 % | -3,3 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 3,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S35,3%30,5%+4,8pp
SD18,9%13,7%+5,3ppValdeltagande: Katrineholm 83,5% · Örebro 86,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

