Kävlinge vs Landskrona — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KävlingeLandskrona
21,9%
S30,2%
26,6%
17,1%
22,8%
SD22,9%
7,4%
3,9%
3,5%
8,7%
5,6%
3,9%
6,2%
8,5%
4,8%
3,7%
Valdeltagande 89,4%Valdeltagande 80,5%
Kommun 2026
KävlingeLandskrona
18,4%
S25,5%
32,9%
6,0%
16,1%
SD14,0%
4,7%
1,2%
3,1%
6,7%
2,6%
1,0%
2,9%
39,9%
5,3%
3,7%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 78,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kävlinge, den ljusare undre är Landskrona. Skillnaden är Kävlinge minus Landskrona i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % 40,8 % | 25,4 % 35,8 % | 27,1 % 37,3 % | 22,6 % 32,1 % | 25,1 % 31,1 % | 21,9 % 30,2 % | -8,3 |
| M | 31,8 % 24,2 % | 40,0 % 28,2 % | 29,4 % 19,9 % | 25,7 % 17,6 % | 24,5 % 17,3 % | 26,6 % 17,1 % | +9,5 |
| SD | 7,0 % 8,2 % | 9,1 % 9,9 % | 18,9 % 18,8 % | 25,0 % 25,4 % | 26,8 % 27,4 % | 22,8 % 22,9 % | -0,0 |
| L | 8,6 % 12,2 % | 8,6 % 11,7 % | 6,4 % 7,0 % | 6,4 % 6,7 % | 5,2 % 6,1 % | 6,2 % 8,5 % | -2,3 |
| V | 2,2 % 3,9 % | 2,1 % 4,1 % | 2,0 % 4,2 % | 2,8 % 5,1 % | 2,5 % 4,8 % | 3,5 % 8,7 % | -5,2 |
| C | 5,6 % 3,0 % | 5,3 % 2,5 % | 5,6 % 2,8 % | 7,7 % 4,5 % | 6,9 % 3,8 % | 7,4 % 3,9 % | +3,6 |
| MP | 2,5 % 2,9 % | 4,7 % 4,3 % | 5,8 % 5,0 % | 3,3 % 3,2 % | 3,4 % 3,1 % | 4,8 % 3,7 % | +1,1 |
| KD | 4,2 % 2,8 % | 3,6 % 2,5 % | 2,8 % 2,0 % | 5,2 % 4,0 % | 4,6 % 3,6 % | 5,6 % 3,9 % | +1,8 |
| ÖVR | 2,8 % 2,1 % | 1,2 % 1,0 % | 0,7 % 1,1 % | 1,3 % 1,3 % | 0,8 % 2,8 % | 1,1 % 1,2 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S21,9%30,2%-8,3ppValdeltagande: Kävlinge 89,4% · Landskrona 80,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

