Hoppa till innehållet

Kävlinge vs Lomma — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KävlingeLomma
21,9%
S
19,1%
26,6%
M
28,8%
22,8%
SD
14,7%
7,4%
C
11,9%
3,5%
V
2,1%
5,6%
KD
6,2%
6,2%
L
10,8%
4,8%
MP
5,7%
Valdeltagande 89,4%Valdeltagande 91,9%

Kommun 2026

KävlingeLomma
18,4%
S
19,1%
32,9%
M
35,6%
16,1%
SD
10,4%
4,7%
C
4,4%
3,1%
V
1,4%
2,6%
KD
3,2%
2,9%
L
8,9%
5,3%
MP
4,1%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 91,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kävlinge, den ljusare undre är Lomma. Skillnaden är Kävlinge minus Lomma i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
31,8 %
44,6 %
40,0 %
49,8 %
29,4 %
39,9 %
25,7 %
33,2 %
24,5 %
29,4 %
26,6 %
28,8 %
-2,2
S
35,3 %
22,4 %
25,4 %
14,2 %
27,1 %
17,4 %
22,6 %
16,7 %
25,1 %
23,2 %
21,9 %
19,1 %
+2,9
SD
7,0 %
3,9 %
9,1 %
5,9 %
18,9 %
12,6 %
25,0 %
17,1 %
26,8 %
17,6 %
22,8 %
14,7 %
+8,1
C
5,6 %
5,2 %
5,3 %
5,5 %
5,6 %
5,8 %
7,7 %
9,3 %
6,9 %
8,5 %
7,4 %
11,9 %
-4,4
L
8,6 %
11,0 %
8,6 %
10,7 %
6,4 %
9,9 %
6,4 %
10,0 %
5,2 %
8,9 %
6,2 %
10,8 %
-4,6
KD
4,2 %
5,3 %
3,6 %
5,6 %
2,8 %
5,0 %
5,2 %
6,4 %
4,6 %
4,8 %
5,6 %
6,2 %
-0,5
MP
2,5 %
2,9 %
4,7 %
4,9 %
5,8 %
5,8 %
3,3 %
3,8 %
3,4 %
4,5 %
4,8 %
5,7 %
-0,9
V
2,2 %
1,6 %
2,1 %
1,4 %
2,0 %
1,3 %
2,8 %
2,5 %
2,5 %
2,2 %
3,5 %
2,1 %
+1,3
ÖVR
2,8 %
3,1 %
1,2 %
2,1 %
0,7 %
0,7 %
1,3 %
1,0 %
0,8 %
0,8 %
1,1 %
0,8 %
+0,2
FI
—
—
—
—
1,2 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S21,9%19,1%+2,9pp
M26,6%28,8%-2,2pp
SD22,8%14,7%+8,1pp
C7,4%11,9%-4,4pp
L6,2%10,8%-4,6pp

Valdeltagande: Kävlinge 89,4% · Lomma 91,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad