Kävlinge vs Lund — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KävlingeLund
21,9%
S25,7%
26,6%
17,5%
22,8%
SD10,1%
7,4%
10,9%
3,5%
10,0%
5,6%
3,9%
6,2%
6,8%
4,8%
14,0%
Valdeltagande 89,4%Valdeltagande 88,2%
Kommun 2026
KävlingeLund
18,4%
S25,0%
32,9%
19,2%
16,1%
SD8,2%
4,7%
5,0%
3,1%
10,7%
2,6%
2,6%
2,9%
8,8%
5,3%
13,9%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 84,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kävlinge, den ljusare undre är Lund. Skillnaden är Kävlinge minus Lund i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 31,8 % 29,8 % | 40,0 % 32,1 % | 29,4 % 22,7 % | 25,7 % 19,1 % | 24,5 % 16,8 % | 26,6 % 17,5 % | +9,1 |
| S | 35,3 % 25,7 % | 25,4 % 19,5 % | 27,1 % 22,6 % | 22,6 % 23,2 % | 25,1 % 28,3 % | 21,9 % 25,7 % | -3,8 |
| SD | 7,0 % 2,5 % | 9,1 % 5,0 % | 18,9 % 9,2 % | 25,0 % 12,2 % | 26,8 % 12,8 % | 22,8 % 10,1 % | +12,7 |
| MP | 2,5 % 9,1 % | 4,7 % 12,8 % | 5,8 % 12,3 % | 3,3 % 9,1 % | 3,4 % 11,0 % | 4,8 % 14,0 % | -9,2 |
| L | 8,6 % 12,3 % | 8,6 % 11,1 % | 6,4 % 9,8 % | 6,4 % 9,8 % | 5,2 % 8,4 % | 6,2 % 6,8 % | -0,6 |
| C | 5,6 % 7,2 % | 5,3 % 6,6 % | 5,6 % 5,7 % | 7,7 % 9,7 % | 6,9 % 8,7 % | 7,4 % 10,9 % | -3,5 |
| V | 2,2 % 5,9 % | 2,1 % 5,8 % | 2,0 % 6,4 % | 2,8 % 9,7 % | 2,5 % 9,1 % | 3,5 % 10,0 % | -6,5 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 6,0 % | — — | — — | — — | — |
| KD | 4,2 % 4,4 % | 3,6 % 5,0 % | 2,8 % 4,0 % | 5,2 % 4,8 % | 4,6 % 3,4 % | 5,6 % 3,9 % | +1,7 |
| ÖVR | 2,8 % 3,0 % | 1,2 % 2,2 % | 0,7 % 1,3 % | 1,3 % 2,4 % | 0,8 % 1,4 % | 1,1 % 1,1 % | -0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S21,9%25,7%-3,8pp
SD22,8%10,1%+12,7ppValdeltagande: Kävlinge 89,4% · Lund 88,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

