Kil vs Sunne — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KilSunne
28,9%
S24,3%
20,5%
23,5%
23,1%
SD21,4%
5,9%
9,6%
4,1%
4,2%
7,2%
7,2%
4,4%
4,7%
3,8%
3,6%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 85,5%
Kommun 2026
KilSunne
33,1%
S21,9%
22,2%
27,6%
20,0%
SD13,7%
11,1%
16,1%
3,8%
3,9%
3,8%
2,5%
1,2%
4,9%
4,6%
2,9%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 82,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kil, den ljusare undre är Sunne. Skillnaden är Kil minus Sunne i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,7 % 34,2 % | 38,0 % 32,6 % | 38,8 % 34,9 % | 31,9 % 28,6 % | 32,4 % 28,1 % | 28,9 % 24,3 % | +4,7 |
| SD | 3,3 % 2,5 % | 4,7 % 4,1 % | 14,6 % 12,6 % | 21,3 % 18,8 % | 27,8 % 24,4 % | 23,1 % 21,4 % | +1,8 |
| M | 21,0 % 23,7 % | 26,0 % 27,4 % | 18,7 % 21,4 % | 16,1 % 17,6 % | 16,5 % 19,6 % | 20,5 % 23,5 % | -3,0 |
| C | 11,0 % 19,9 % | 9,1 % 16,8 % | 8,5 % 13,8 % | 10,2 % 15,1 % | 6,5 % 9,5 % | 5,9 % 9,6 % | -3,7 |
| KD | 6,5 % 5,7 % | 5,1 % 4,4 % | 4,2 % 3,5 % | 5,8 % 7,2 % | 5,5 % 7,3 % | 7,2 % 7,2 % | -0,0 |
| L | 6,0 % 5,2 % | 5,6 % 4,9 % | 3,3 % 4,0 % | 4,6 % 3,9 % | 3,4 % 3,5 % | 4,4 % 4,7 % | -0,3 |
| V | 5,2 % 3,9 % | 5,2 % 4,5 % | 5,2 % 3,6 % | 6,0 % 4,8 % | 3,8 % 3,4 % | 4,1 % 4,2 % | -0,1 |
| MP | 3,4 % 3,2 % | 5,3 % 4,1 % | 4,5 % 3,6 % | 3,1 % 2,5 % | 3,4 % 3,1 % | 3,8 % 3,6 % | +0,3 |
| ÖVR | 1,9 % 1,7 % | 1,0 % 1,1 % | 0,7 % 0,7 % | 1,0 % 1,4 % | 0,7 % 1,1 % | 2,0 % 1,6 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,9%24,3%+4,7ppValdeltagande: Kil 87,8% · Sunne 85,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

