Hoppa till innehållet

Kiruna vs Pajala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KirunaPajala
35,8%
S
31,3%
14,2%
M
10,3%
19,8%
SD
24,6%
2,7%
C
3,7%
8,1%
V
14,6%
7,7%
KD
8,7%
2,5%
L
2,4%
6,9%
MP
2,3%
Valdeltagande 81,4%Valdeltagande 78,9%

Kommun 2026

KirunaPajala
35,2%
S
17,4%
8,3%
M
6,0%
6,9%
SD
8,2%
3,2%
C
16,5%
10,8%
V
31,5%
23,9%
KD
14,8%
0,2%
L
0,1%
0,9%
MP
0,3%
Valdeltagande 76,8%Valdeltagande 77,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kiruna, den ljusare undre är Pajala. Skillnaden är Kiruna minus Pajala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
51,8 %
45,9 %
51,7 %
51,3 %
47,4 %
46,2 %
38,2 %
37,7 %
41,9 %
35,3 %
35,8 %
31,3 %
+4,6
SD
2,4 %
1,4 %
5,7 %
3,9 %
13,2 %
11,4 %
19,7 %
16,5 %
22,1 %
23,3 %
19,8 %
24,6 %
-4,8
V
15,0 %
22,8 %
14,0 %
18,8 %
11,6 %
17,9 %
13,5 %
20,0 %
8,1 %
15,1 %
8,1 %
14,6 %
-6,5
M
9,5 %
10,0 %
13,2 %
12,6 %
10,3 %
9,5 %
10,7 %
9,4 %
11,1 %
9,6 %
14,2 %
10,3 %
+3,9
KD
3,9 %
5,6 %
3,2 %
5,5 %
3,4 %
5,3 %
4,9 %
7,4 %
6,8 %
8,3 %
7,7 %
8,7 %
-1,0
ÖVR
7,2 %
5,2 %
1,1 %
0,4 %
0,9 %
0,6 %
2,3 %
1,1 %
1,5 %
1,3 %
2,3 %
2,3 %
+0,1
MP
3,7 %
2,1 %
5,2 %
2,1 %
5,2 %
2,3 %
2,8 %
1,4 %
3,8 %
2,1 %
6,9 %
2,3 %
+4,6
C
3,3 %
4,8 %
2,6 %
3,3 %
3,0 %
3,3 %
5,4 %
5,1 %
2,9 %
3,5 %
2,7 %
3,7 %
-1,0
L
3,1 %
2,3 %
3,2 %
2,1 %
2,3 %
1,6 %
2,5 %
1,5 %
1,8 %
1,5 %
2,5 %
2,4 %
+0,2
FI
—
—
—
—
2,8 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S35,8%31,3%+4,6pp
M14,2%10,3%+3,9pp
SD19,8%24,6%-4,8pp
V8,1%14,6%-6,5pp
MP6,9%2,3%+4,6pp

Valdeltagande: Kiruna 81,4% · Pajala 78,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad