Klippan vs Örkelljunga — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KlippanÖrkelljunga
21,3%
S19,0%
17,3%
16,4%
36,7%
SD35,4%
4,1%
4,6%
4,9%
4,0%
7,2%
12,0%
4,0%
3,8%
3,1%
2,1%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 82,7%
Kommun 2026
KlippanÖrkelljunga
22,0%
S20,1%
16,1%
18,6%
22,2%
SD32,6%
5,1%
8,3%
4,4%
2,5%
4,6%
15,0%
3,2%
0,7%
2,8%
1,3%
Valdeltagande 76,6%Valdeltagande 78,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Klippan, den ljusare undre är Örkelljunga. Skillnaden är Klippan minus Örkelljunga i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,5 % 7,5 % | 12,3 % 12,4 % | 25,6 % 26,6 % | 36,6 % 35,5 % | 40,3 % 39,3 % | 36,7 % 35,4 % | +1,3 |
| S | 38,3 % 29,6 % | 31,9 % 25,6 % | 33,7 % 28,0 % | 24,2 % 20,8 % | 23,7 % 21,6 % | 21,3 % 19,0 % | +2,2 |
| M | 27,0 % 26,4 % | 30,9 % 29,4 % | 19,1 % 18,1 % | 15,7 % 15,4 % | 15,7 % 14,2 % | 17,3 % 16,4 % | +0,9 |
| KD | 6,5 % 13,9 % | 5,2 % 11,5 % | 4,1 % 9,9 % | 6,8 % 12,1 % | 6,6 % 11,2 % | 7,2 % 12,0 % | -4,8 |
| C | 7,3 % 7,8 % | 5,7 % 6,6 % | 5,3 % 6,0 % | 5,8 % 6,7 % | 4,1 % 4,4 % | 4,1 % 4,6 % | -0,5 |
| L | 5,4 % 6,0 % | 5,1 % 5,9 % | 2,8 % 3,0 % | 3,1 % 2,7 % | 2,2 % 2,5 % | 4,0 % 3,8 % | +0,2 |
| V | 2,9 % 2,4 % | 4,0 % 3,0 % | 3,4 % 2,4 % | 4,0 % 2,9 % | 3,5 % 2,5 % | 4,9 % 4,0 % | +0,9 |
| ÖVR | 2,6 % 4,4 % | 1,2 % 1,5 % | 0,9 % 1,4 % | 1,5 % 1,5 % | 1,7 % 2,1 % | 1,5 % 2,7 % | -1,2 |
| MP | 2,5 % 1,9 % | 3,7 % 4,1 % | 3,8 % 3,8 % | 2,3 % 2,3 % | 2,3 % 2,2 % | 3,1 % 2,1 % | +1,0 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 0,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S21,3%19,0%+2,2ppValdeltagande: Klippan 81,3% · Örkelljunga 82,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

