Klippan vs Svalöv — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KlippanSvalöv
21,3%
S22,3%
17,3%
15,9%
36,7%
SD32,4%
4,1%
6,0%
4,9%
5,6%
7,2%
6,1%
4,0%
4,9%
3,1%
5,5%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 84,5%
Kommun 2026
KlippanSvalöv
22,0%
S21,8%
16,1%
12,4%
22,2%
SD34,1%
5,1%
12,9%
4,4%
5,8%
4,6%
4,8%
3,2%
4,0%
2,8%
4,1%
Valdeltagande 76,6%Valdeltagande 80,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Klippan, den ljusare undre är Svalöv. Skillnaden är Klippan minus Svalöv i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,5 % 9,7 % | 12,3 % 13,1 % | 25,6 % 26,4 % | 36,6 % 34,3 % | 40,3 % 36,7 % | 36,7 % 32,4 % | +4,3 |
| S | 38,3 % 35,7 % | 31,9 % 28,9 % | 33,7 % 29,3 % | 24,2 % 23,0 % | 23,7 % 24,8 % | 21,3 % 22,3 % | -1,1 |
| M | 27,0 % 22,9 % | 30,9 % 27,4 % | 19,1 % 17,8 % | 15,7 % 15,1 % | 15,7 % 14,5 % | 17,3 % 15,9 % | +1,4 |
| C | 7,3 % 13,8 % | 5,7 % 11,7 % | 5,3 % 9,7 % | 5,8 % 9,3 % | 4,1 % 5,8 % | 4,1 % 6,0 % | -1,9 |
| KD | 6,5 % 4,3 % | 5,2 % 3,4 % | 4,1 % 2,6 % | 6,8 % 5,1 % | 6,6 % 5,3 % | 7,2 % 6,1 % | +1,1 |
| L | 5,4 % 5,9 % | 5,1 % 5,7 % | 2,8 % 3,5 % | 3,1 % 3,7 % | 2,2 % 3,1 % | 4,0 % 4,9 % | -0,9 |
| V | 2,9 % 3,0 % | 4,0 % 3,5 % | 3,4 % 3,1 % | 4,0 % 4,6 % | 3,5 % 4,5 % | 4,9 % 5,6 % | -0,7 |
| MP | 2,5 % 3,0 % | 3,7 % 4,8 % | 3,8 % 4,7 % | 2,3 % 2,6 % | 2,3 % 3,7 % | 3,1 % 5,5 % | -2,4 |
| ÖVR | 2,6 % 1,7 % | 1,2 % 1,4 % | 0,9 % 0,9 % | 1,5 % 2,2 % | 1,7 % 1,7 % | 1,5 % 1,4 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD36,7%32,4%+4,3ppValdeltagande: Klippan 81,3% · Svalöv 84,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

