Hoppa till innehållet

Köping vs Kungsör — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KöpingKungsör
31,3%
S
28,0%
16,8%
M
18,4%
24,9%
SD
25,1%
4,2%
C
5,4%
7,9%
V
7,5%
6,3%
KD
5,8%
4,0%
L
4,6%
2,7%
MP
2,9%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 84,5%

Kommun 2026

KöpingKungsör
32,4%
S
30,3%
13,2%
M
18,7%
21,1%
SD
22,0%
4,7%
C
12,2%
8,8%
V
8,4%
4,8%
KD
3,8%
2,3%
L
4,3%
1,9%
MP
0,0%
Valdeltagande 79,8%Valdeltagande 83,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Köping, den ljusare undre är Kungsör. Skillnaden är Köping minus Kungsör i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
45,1 %
38,8 %
41,0 %
35,3 %
40,7 %
36,3 %
34,6 %
31,4 %
32,5 %
32,0 %
31,3 %
28,0 %
+3,3
SD
3,4 %
3,2 %
7,0 %
7,1 %
17,4 %
17,5 %
23,9 %
23,9 %
29,2 %
29,0 %
24,9 %
25,1 %
-0,2
M
19,9 %
23,4 %
23,5 %
27,3 %
17,4 %
18,7 %
15,6 %
16,6 %
14,7 %
16,2 %
16,8 %
18,4 %
-1,6
C
8,6 %
10,9 %
6,4 %
6,9 %
6,0 %
7,2 %
6,7 %
8,6 %
4,9 %
5,2 %
4,2 %
5,4 %
-1,3
V
6,6 %
5,8 %
6,8 %
5,7 %
5,6 %
5,0 %
6,4 %
5,8 %
6,3 %
4,5 %
7,9 %
7,5 %
+0,3
L
5,6 %
6,1 %
5,3 %
7,0 %
3,7 %
4,9 %
3,3 %
4,4 %
2,8 %
3,7 %
4,0 %
4,6 %
-0,6
KD
5,0 %
5,6 %
3,9 %
4,8 %
3,1 %
4,4 %
5,9 %
5,6 %
6,4 %
6,0 %
6,3 %
5,8 %
+0,5
MP
3,3 %
3,7 %
5,1 %
5,0 %
4,0 %
3,6 %
2,3 %
2,1 %
2,2 %
2,5 %
2,7 %
2,9 %
-0,2
ÖVR
2,4 %
2,6 %
1,0 %
1,0 %
0,7 %
0,8 %
1,2 %
1,5 %
1,1 %
1,1 %
2,0 %
2,4 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,3 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S31,3%28,0%+3,3pp

Valdeltagande: Köping 82,0% · Kungsör 84,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad