Hoppa till innehållet

Köping vs Lindesberg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KöpingLindesberg
31,3%
S
27,8%
16,8%
M
16,5%
24,9%
SD
24,4%
4,2%
C
5,2%
7,9%
V
6,0%
6,3%
KD
6,0%
4,0%
L
4,2%
2,7%
MP
3,9%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 84,4%

Kommun 2026

KöpingLindesberg
32,4%
S
25,8%
13,2%
M
17,9%
21,1%
SD
20,3%
4,7%
C
5,7%
8,8%
V
6,5%
4,8%
KD
4,9%
2,3%
L
5,5%
1,9%
MP
4,0%
Valdeltagande 79,8%Valdeltagande 82,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Köping, den ljusare undre är Lindesberg. Skillnaden är Köping minus Lindesberg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
45,1 %
43,5 %
41,0 %
38,6 %
40,7 %
36,9 %
34,6 %
31,6 %
32,5 %
30,2 %
31,3 %
27,8 %
+3,5
SD
3,4 %
5,1 %
7,0 %
9,2 %
17,4 %
20,9 %
23,9 %
25,0 %
29,2 %
30,1 %
24,9 %
24,4 %
+0,5
M
19,9 %
18,2 %
23,5 %
23,5 %
17,4 %
16,9 %
15,6 %
15,8 %
14,7 %
15,5 %
16,8 %
16,5 %
+0,3
C
8,6 %
12,3 %
6,4 %
8,0 %
6,0 %
7,5 %
6,7 %
8,5 %
4,9 %
6,0 %
4,2 %
5,2 %
-1,0
V
6,6 %
5,3 %
6,8 %
4,6 %
5,6 %
4,3 %
6,4 %
6,1 %
6,3 %
5,1 %
7,9 %
6,0 %
+1,9
KD
5,0 %
5,4 %
3,9 %
4,8 %
3,1 %
3,7 %
5,9 %
6,0 %
6,4 %
5,4 %
6,3 %
6,0 %
+0,3
ÖVR
2,4 %
2,1 %
1,0 %
1,0 %
0,7 %
0,9 %
1,2 %
1,6 %
1,1 %
1,8 %
2,0 %
5,9 %
-4,0
L
5,6 %
4,4 %
5,3 %
5,0 %
3,7 %
2,8 %
3,3 %
2,8 %
2,8 %
2,7 %
4,0 %
4,2 %
-0,2
MP
3,3 %
3,6 %
5,1 %
5,2 %
4,0 %
4,7 %
2,3 %
2,6 %
2,2 %
3,3 %
2,7 %
3,9 %
-1,2
FI
—
—
—
—
1,3 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S31,3%27,8%+3,5pp

Valdeltagande: Köping 82,0% · Lindesberg 84,4%

Data: ValmyndighetenUppdaterad