Hoppa till innehållet

Köping vs Skinnskatteberg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KöpingSkinnskatteberg
31,3%
S
30,8%
16,8%
M
13,3%
24,9%
SD
28,9%
4,2%
C
3,3%
7,9%
V
6,0%
6,3%
KD
6,0%
4,0%
L
5,6%
2,7%
MP
3,2%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 82,4%

Kommun 2026

KöpingSkinnskatteberg
32,4%
S
32,5%
13,2%
M
8,9%
21,1%
SD
30,0%
4,7%
C
0,4%
8,8%
V
15,8%
4,8%
KD
0,2%
2,3%
L
12,0%
1,9%
MP
0,0%
Valdeltagande 79,8%Valdeltagande 78,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Köping, den ljusare undre är Skinnskatteberg. Skillnaden är Köping minus Skinnskatteberg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
45,1 %
48,6 %
41,0 %
45,3 %
40,7 %
42,8 %
34,6 %
38,5 %
32,5 %
34,4 %
31,3 %
30,8 %
+0,5
SD
3,4 %
3,0 %
7,0 %
6,7 %
17,4 %
18,1 %
23,9 %
25,2 %
29,2 %
31,4 %
24,9 %
28,9 %
-3,9
M
19,9 %
14,4 %
23,5 %
17,4 %
17,4 %
13,3 %
15,6 %
10,7 %
14,7 %
11,6 %
16,8 %
13,3 %
+3,5
C
8,6 %
9,2 %
6,4 %
6,4 %
6,0 %
6,4 %
6,7 %
6,7 %
4,9 %
4,1 %
4,2 %
3,3 %
+0,9
V
6,6 %
9,2 %
6,8 %
7,4 %
5,6 %
6,4 %
6,4 %
6,6 %
6,3 %
5,2 %
7,9 %
6,0 %
+1,9
L
5,6 %
5,7 %
5,3 %
7,8 %
3,7 %
5,1 %
3,3 %
4,9 %
2,8 %
4,2 %
4,0 %
5,6 %
-1,6
KD
5,0 %
3,8 %
3,9 %
2,9 %
3,1 %
2,4 %
5,9 %
3,9 %
6,4 %
5,3 %
6,3 %
6,0 %
+0,3
MP
3,3 %
3,4 %
5,1 %
5,3 %
4,0 %
3,0 %
2,3 %
2,0 %
2,2 %
2,8 %
2,7 %
3,2 %
-0,5
ÖVR
2,4 %
2,8 %
1,0 %
0,9 %
0,7 %
0,7 %
1,2 %
1,5 %
1,1 %
1,0 %
2,0 %
3,0 %
-1,0
FI
—
—
—
—
1,3 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M16,8%13,3%+3,5pp
SD24,9%28,9%-3,9pp

Valdeltagande: Köping 82,0% · Skinnskatteberg 82,4%

Data: ValmyndighetenUppdaterad