Hoppa till innehållet

Kramfors vs Sollefteå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KramforsSollefteå
34,4%
S
30,5%
11,6%
M
9,5%
21,8%
SD
24,5%
8,3%
C
8,7%
7,6%
V
7,7%
6,3%
KD
10,9%
3,2%
L
2,2%
4,4%
MP
3,6%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 83,7%

Kommun 2026

KramforsSollefteå
21,1%
S
19,8%
7,9%
M
3,8%
12,1%
SD
11,3%
19,5%
C
32,9%
7,8%
V
7,8%
3,1%
KD
3,6%
0,8%
L
0,3%
2,1%
MP
1,8%
Valdeltagande 79,7%Valdeltagande 81,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kramfors, den ljusare undre är Sollefteå. Skillnaden är Kramfors minus Sollefteå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
50,2 %
51,1 %
50,5 %
52,3 %
51,8 %
53,7 %
41,1 %
35,3 %
41,6 %
39,1 %
34,4 %
30,5 %
+3,9
SD
1,4 %
2,2 %
3,1 %
4,5 %
9,7 %
12,8 %
15,8 %
18,7 %
21,9 %
25,1 %
21,8 %
24,5 %
-2,6
M
12,8 %
13,0 %
15,7 %
15,5 %
11,3 %
10,5 %
9,3 %
9,0 %
9,5 %
7,4 %
11,6 %
9,5 %
+2,1
V
9,3 %
9,1 %
8,4 %
7,0 %
7,5 %
6,6 %
11,8 %
15,3 %
7,9 %
8,3 %
7,6 %
7,7 %
-0,1
C
14,4 %
10,5 %
9,9 %
6,4 %
9,5 %
6,5 %
12,5 %
12,8 %
8,3 %
8,8 %
8,3 %
8,7 %
-0,5
KD
4,1 %
4,6 %
3,4 %
2,7 %
2,4 %
2,0 %
4,0 %
4,3 %
4,6 %
6,0 %
6,3 %
10,9 %
-4,6
MP
3,0 %
3,6 %
4,6 %
4,5 %
3,3 %
3,1 %
1,9 %
1,5 %
3,1 %
2,3 %
4,4 %
3,6 %
+0,8
L
3,0 %
4,0 %
3,1 %
3,5 %
1,7 %
2,1 %
2,0 %
1,6 %
1,6 %
1,5 %
3,2 %
2,2 %
+1,0
ÖVR
1,9 %
1,9 %
1,3 %
3,5 %
0,6 %
0,9 %
1,7 %
1,5 %
1,4 %
1,5 %
2,5 %
2,4 %
+0,1
FI
—
—
—
—
2,2 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S34,4%30,5%+3,9pp
M11,6%9,5%+2,1pp
SD21,8%24,5%-2,6pp
KD6,3%10,9%-4,6pp

Valdeltagande: Kramfors 82,5% · Sollefteå 83,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad