Kristianstad vs Olofström — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KristianstadOlofström
24,7%
S30,3%
22,1%
15,8%
24,0%
SD29,5%
4,7%
4,6%
7,9%
6,2%
5,9%
5,9%
6,4%
3,6%
3,2%
2,2%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 80,4%
Kommun 2026
KristianstadOlofström
26,0%
S28,8%
20,7%
28,6%
21,0%
SD17,9%
4,7%
12,9%
8,5%
6,3%
5,0%
3,5%
10,6%
0,5%
2,4%
1,3%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 77,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kristianstad, den ljusare undre är Olofström. Skillnaden är Kristianstad minus Olofström i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % 51,6 % | 28,6 % 47,0 % | 29,8 % 45,9 % | 26,2 % 36,6 % | 25,8 % 33,0 % | 24,7 % 30,3 % | -5,6 |
| SD | 4,4 % 6,1 % | 11,8 % 9,8 % | 21,4 % 19,1 % | 26,5 % 28,9 % | 28,8 % 34,7 % | 24,0 % 29,5 % | -5,5 |
| M | 26,4 % 14,5 % | 31,6 % 18,9 % | 22,5 % 13,4 % | 21,8 % 12,0 % | 21,9 % 13,3 % | 22,1 % 15,8 % | +6,4 |
| L | 9,8 % 5,3 % | 9,0 % 3,6 % | 6,4 % 2,0 % | 6,2 % 2,3 % | 4,8 % 2,0 % | 6,4 % 3,6 % | +2,8 |
| V | 3,8 % 6,3 % | 3,3 % 5,6 % | 3,1 % 4,9 % | 4,1 % 5,7 % | 4,5 % 4,6 % | 7,9 % 6,2 % | +1,7 |
| C | 7,5 % 6,9 % | 5,4 % 6,1 % | 5,2 % 5,7 % | 5,8 % 6,5 % | 4,6 % 4,5 % | 4,7 % 4,6 % | +0,1 |
| MP | 3,7 % 2,4 % | 5,5 % 3,6 % | 5,9 % 3,5 % | 2,8 % 1,9 % | 2,6 % 2,0 % | 3,2 % 2,2 % | +1,0 |
| KD | 4,8 % 5,2 % | 3,8 % 4,5 % | 3,3 % 3,4 % | 5,5 % 4,9 % | 5,5 % 4,9 % | 5,9 % 5,9 % | -0,0 |
| ÖVR | 3,2 % 1,6 % | 1,0 % 0,8 % | 0,8 % 0,9 % | 1,1 % 1,2 % | 1,5 % 0,9 % | 1,1 % 2,0 % | -0,9 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S24,7%30,3%-5,6pp
SD24,0%29,5%-5,5ppValdeltagande: Kristianstad 84,0% · Olofström 80,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

