Kristianstad vs Osby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KristianstadOsby
24,7%
S25,2%
22,1%
18,1%
24,0%
SD31,3%
4,7%
4,3%
7,9%
4,3%
5,9%
7,7%
6,4%
4,5%
3,2%
3,2%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 83,5%
Kommun 2026
KristianstadOsby
26,0%
S25,4%
20,7%
22,5%
21,0%
SD25,2%
4,7%
7,4%
8,5%
4,4%
5,0%
9,9%
10,6%
1,7%
2,4%
3,0%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 81,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kristianstad, den ljusare undre är Osby. Skillnaden är Kristianstad minus Osby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % 42,7 % | 28,6 % 34,4 % | 29,8 % 35,2 % | 26,2 % 28,2 % | 25,8 % 27,2 % | 24,7 % 25,2 % | -0,6 |
| SD | 4,4 % 6,5 % | 11,8 % 12,8 % | 21,4 % 25,4 % | 26,5 % 31,2 % | 28,8 % 36,4 % | 24,0 % 31,3 % | -7,3 |
| M | 26,4 % 19,2 % | 31,6 % 24,5 % | 22,5 % 16,1 % | 21,8 % 16,1 % | 21,9 % 15,8 % | 22,1 % 18,1 % | +4,0 |
| C | 7,5 % 9,9 % | 5,4 % 9,1 % | 5,2 % 5,9 % | 5,8 % 7,3 % | 4,6 % 4,8 % | 4,7 % 4,3 % | +0,4 |
| L | 9,8 % 5,5 % | 9,0 % 4,8 % | 6,4 % 2,7 % | 6,2 % 2,4 % | 4,8 % 2,3 % | 6,4 % 4,5 % | +1,9 |
| V | 3,8 % 4,1 % | 3,3 % 3,0 % | 3,1 % 3,4 % | 4,1 % 3,9 % | 4,5 % 3,5 % | 7,9 % 4,3 % | +3,6 |
| KD | 4,8 % 7,8 % | 3,8 % 5,5 % | 3,3 % 4,9 % | 5,5 % 7,3 % | 5,5 % 6,5 % | 5,9 % 7,7 % | -1,8 |
| MP | 3,7 % 2,9 % | 5,5 % 5,3 % | 5,9 % 4,3 % | 2,8 % 2,3 % | 2,6 % 2,5 % | 3,2 % 3,2 % | +0,0 |
| ÖVR | 3,2 % 1,5 % | 1,0 % 0,6 % | 0,8 % 0,9 % | 1,1 % 1,3 % | 1,5 % 0,9 % | 1,1 % 1,4 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,0%31,3%-7,3ppValdeltagande: Kristianstad 84,0% · Osby 83,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

