Kristianstad vs Simrishamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KristianstadSimrishamn
24,7%
S22,3%
22,1%
20,1%
24,0%
SD22,3%
4,7%
7,3%
7,9%
5,9%
5,9%
6,5%
6,4%
6,7%
3,2%
7,8%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 84,3%
Kommun 2026
KristianstadSimrishamn
26,0%
S20,7%
20,7%
20,0%
21,0%
SD17,0%
4,7%
20,3%
8,5%
5,3%
5,0%
3,3%
10,6%
4,7%
2,4%
6,0%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 83,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kristianstad, den ljusare undre är Simrishamn. Skillnaden är Kristianstad minus Simrishamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % 30,2 % | 28,6 % 26,5 % | 29,8 % 26,1 % | 26,2 % 23,4 % | 25,8 % 25,5 % | 24,7 % 22,3 % | +2,4 |
| M | 26,4 % 30,9 % | 31,6 % 36,2 % | 22,5 % 25,1 % | 21,8 % 20,5 % | 21,9 % 18,4 % | 22,1 % 20,1 % | +2,1 |
| SD | 4,4 % 4,4 % | 11,8 % 7,6 % | 21,4 % 19,2 % | 26,5 % 25,0 % | 28,8 % 27,6 % | 24,0 % 22,3 % | +1,7 |
| L | 9,8 % 6,1 % | 9,0 % 6,2 % | 6,4 % 4,5 % | 6,2 % 4,6 % | 4,8 % 4,5 % | 6,4 % 6,7 % | -0,3 |
| C | 7,5 % 9,7 % | 5,4 % 7,4 % | 5,2 % 7,6 % | 5,8 % 8,2 % | 4,6 % 5,8 % | 4,7 % 7,3 % | -2,6 |
| V | 3,8 % 3,5 % | 3,3 % 3,4 % | 3,1 % 3,6 % | 4,1 % 5,8 % | 4,5 % 5,0 % | 7,9 % 5,9 % | +2,0 |
| MP | 3,7 % 4,8 % | 5,5 % 6,8 % | 5,9 % 5,8 % | 2,8 % 4,6 % | 2,6 % 6,2 % | 3,2 % 7,8 % | -4,5 |
| KD | 4,8 % 6,7 % | 3,8 % 4,6 % | 3,3 % 3,6 % | 5,5 % 6,0 % | 5,5 % 5,3 % | 5,9 % 6,5 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 3,9 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 3,2 % 3,7 % | 1,0 % 1,4 % | 0,8 % 0,6 % | 1,1 % 2,0 % | 1,5 % 1,6 % | 1,1 % 1,2 % | -0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S24,7%22,3%+2,4ppValdeltagande: Kristianstad 84,0% · Simrishamn 84,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

