Kristianstad vs Tomelilla — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KristianstadTomelilla
24,7%
S20,7%
22,1%
19,0%
24,0%
SD32,1%
4,7%
6,3%
7,9%
5,8%
5,9%
5,7%
6,4%
4,2%
3,2%
4,7%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 84,1%
Kommun 2026
KristianstadTomelilla
26,0%
S19,7%
20,7%
23,0%
21,0%
SD26,9%
4,7%
14,1%
8,5%
5,9%
5,0%
3,6%
10,6%
2,0%
2,4%
4,6%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 81,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kristianstad, den ljusare undre är Tomelilla. Skillnaden är Kristianstad minus Tomelilla i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,4 % 8,4 % | 11,8 % 13,4 % | 21,4 % 25,6 % | 26,5 % 33,2 % | 28,8 % 37,2 % | 24,0 % 32,1 % | -8,1 |
| S | 36,5 % 32,7 % | 28,6 % 28,4 % | 29,8 % 28,6 % | 26,2 % 23,2 % | 25,8 % 23,3 % | 24,7 % 20,7 % | +3,9 |
| M | 26,4 % 27,6 % | 31,6 % 31,1 % | 22,5 % 20,4 % | 21,8 % 17,7 % | 21,9 % 17,0 % | 22,1 % 19,0 % | +3,2 |
| C | 7,5 % 11,8 % | 5,4 % 9,8 % | 5,2 % 9,6 % | 5,8 % 9,5 % | 4,6 % 5,8 % | 4,7 % 6,3 % | -1,6 |
| L | 9,8 % 5,2 % | 9,0 % 4,5 % | 6,4 % 3,0 % | 6,2 % 3,0 % | 4,8 % 2,6 % | 6,4 % 4,2 % | +2,2 |
| V | 3,8 % 3,2 % | 3,3 % 3,0 % | 3,1 % 2,6 % | 4,1 % 4,3 % | 4,5 % 4,0 % | 7,9 % 5,8 % | +2,1 |
| MP | 3,7 % 3,3 % | 5,5 % 4,9 % | 5,9 % 4,2 % | 2,8 % 2,9 % | 2,6 % 3,5 % | 3,2 % 4,7 % | -1,5 |
| KD | 4,8 % 5,3 % | 3,8 % 2,9 % | 3,3 % 2,3 % | 5,5 % 4,7 % | 5,5 % 5,5 % | 5,9 % 5,7 % | +0,1 |
| ÖVR | 3,2 % 2,5 % | 1,0 % 2,1 % | 0,8 % 1,2 % | 1,1 % 1,6 % | 1,5 % 1,2 % | 1,1 % 1,5 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S24,7%20,7%+3,9pp
SD24,0%32,1%-8,1ppValdeltagande: Kristianstad 84,0% · Tomelilla 84,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

