Hoppa till innehållet

Kristinehamn vs Storfors — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KristinehamnStorfors
32,5%
S
32,7%
18,0%
M
17,1%
20,7%
SD
26,8%
5,4%
C
4,4%
6,7%
V
4,2%
6,1%
KD
6,0%
5,1%
L
4,2%
3,9%
MP
2,2%
Valdeltagande 84,9%Valdeltagande 84,5%

Kommun 2026

KristinehamnStorfors
28,6%
S
31,6%
23,9%
M
33,5%
15,5%
SD
17,4%
5,9%
C
6,3%
7,5%
V
5,2%
4,0%
KD
2,5%
10,7%
L
0,6%
3,5%
MP
1,6%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 81,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kristinehamn, den ljusare undre är Storfors. Skillnaden är Kristinehamn minus Storfors i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
43,6 %
52,3 %
40,6 %
50,8 %
41,2 %
49,0 %
34,1 %
40,7 %
36,4 %
36,1 %
32,5 %
32,7 %
-0,3
SD
2,5 %
2,8 %
4,5 %
5,7 %
11,4 %
17,5 %
18,0 %
22,5 %
23,2 %
30,9 %
20,7 %
26,8 %
-6,1
M
20,6 %
15,5 %
25,4 %
18,0 %
19,3 %
12,2 %
16,0 %
10,7 %
14,9 %
14,1 %
18,0 %
17,1 %
+0,9
C
8,6 %
8,4 %
6,1 %
6,4 %
6,3 %
6,5 %
8,8 %
8,3 %
6,0 %
4,6 %
5,4 %
4,4 %
+1,0
V
7,3 %
8,6 %
6,3 %
7,3 %
5,6 %
6,2 %
7,5 %
6,9 %
5,7 %
4,3 %
6,7 %
4,2 %
+2,5
L
6,4 %
3,6 %
6,1 %
3,3 %
4,8 %
1,8 %
5,5 %
2,9 %
4,6 %
2,0 %
5,1 %
4,2 %
+0,9
KD
5,5 %
4,5 %
4,4 %
3,9 %
3,8 %
3,6 %
5,9 %
5,3 %
5,0 %
4,3 %
6,1 %
6,0 %
+0,1
MP
3,6 %
2,2 %
5,5 %
3,5 %
5,1 %
2,3 %
3,0 %
1,2 %
3,2 %
2,1 %
3,9 %
2,2 %
+1,8
ÖVR
1,9 %
2,0 %
1,1 %
1,1 %
0,8 %
0,5 %
1,3 %
1,4 %
1,0 %
1,5 %
1,6 %
2,5 %
-0,8
FI
—
—
—
—
1,7 %
0,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD20,7%26,8%-6,1pp
V6,7%4,2%+2,5pp

Valdeltagande: Kristinehamn 84,9% · Storfors 84,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad