Hoppa till innehållet

Krokom vs Östersund — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KrokomÖstersund
28,0%
S
33,7%
17,7%
M
17,4%
19,1%
SD
14,4%
11,5%
C
10,1%
4,8%
V
6,9%
6,4%
KD
4,8%
3,4%
L
3,8%
7,1%
MP
7,3%
Valdeltagande 86,9%Valdeltagande 85,5%

Kommun 2026

KrokomÖstersund
21,0%
S
34,7%
15,9%
M
18,2%
11,3%
SD
9,6%
26,7%
C
16,2%
5,9%
V
6,5%
3,3%
KD
4,4%
0,8%
L
2,5%
5,6%
MP
7,0%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 83,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Krokom, den ljusare undre är Östersund. Skillnaden är Krokom minus Östersund i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
37,8 %
38,3 %
37,0 %
37,8 %
37,0 %
37,9 %
31,1 %
33,3 %
33,0 %
37,7 %
28,0 %
33,7 %
-5,6
M
15,7 %
19,0 %
21,3 %
23,9 %
17,6 %
18,9 %
14,1 %
15,6 %
15,5 %
15,4 %
17,7 %
17,4 %
+0,3
C
21,8 %
15,8 %
18,1 %
11,7 %
15,6 %
9,7 %
18,7 %
14,2 %
10,7 %
8,9 %
11,5 %
10,1 %
+1,4
SD
1,6 %
1,3 %
3,5 %
3,1 %
10,7 %
9,3 %
15,6 %
13,3 %
21,3 %
16,6 %
19,1 %
14,4 %
+4,7
V
7,2 %
8,1 %
6,4 %
6,5 %
6,7 %
6,6 %
8,3 %
9,1 %
5,3 %
6,0 %
4,8 %
6,9 %
-2,1
MP
5,6 %
6,2 %
6,2 %
8,1 %
4,7 %
7,3 %
3,1 %
4,4 %
5,1 %
5,8 %
7,1 %
7,3 %
-0,3
KD
4,0 %
3,8 %
3,2 %
3,1 %
2,8 %
2,7 %
5,6 %
5,1 %
6,1 %
5,0 %
6,4 %
4,8 %
+1,6
L
3,5 %
5,0 %
3,2 %
4,5 %
2,3 %
3,7 %
2,3 %
3,7 %
2,0 %
3,1 %
3,4 %
3,8 %
-0,4
FI
—
—
—
—
2,0 %
3,2 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,7 %
2,6 %
1,0 %
1,2 %
0,7 %
0,8 %
1,1 %
1,3 %
1,1 %
1,3 %
1,9 %
1,6 %
+0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,0%33,7%-5,6pp
SD19,1%14,4%+4,7pp
V4,8%6,9%-2,1pp

Valdeltagande: Krokom 86,9% · Östersund 85,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad