Hoppa till innehållet

Kumla vs Lekeberg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KumlaLekeberg
29,4%
S
22,3%
18,4%
M
19,8%
20,1%
SD
22,4%
5,4%
C
8,6%
6,1%
V
3,5%
6,9%
KD
8,6%
5,3%
L
4,7%
3,2%
MP
4,1%
Valdeltagande 86,7%Valdeltagande 88,9%

Kommun 2026

KumlaLekeberg
30,9%
S
20,8%
16,9%
M
34,6%
15,1%
SD
11,1%
7,6%
C
13,1%
6,9%
V
3,7%
5,4%
KD
6,8%
15,3%
L
3,6%
1,8%
MP
3,3%
Valdeltagande 84,9%Valdeltagande 88,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kumla, den ljusare undre är Lekeberg. Skillnaden är Kumla minus Lekeberg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
47,3 %
34,8 %
41,1 %
30,7 %
38,2 %
30,0 %
32,5 %
25,9 %
33,2 %
25,3 %
29,4 %
22,3 %
+7,2
SD
4,3 %
4,7 %
7,2 %
7,5 %
16,3 %
18,2 %
21,1 %
23,9 %
25,6 %
27,5 %
20,1 %
22,4 %
-2,4
M
16,5 %
18,9 %
23,4 %
24,8 %
18,0 %
16,9 %
16,9 %
15,7 %
17,3 %
17,2 %
18,4 %
19,8 %
-1,4
C
7,4 %
17,2 %
5,2 %
12,9 %
5,1 %
13,4 %
7,0 %
13,2 %
5,6 %
9,5 %
5,4 %
8,6 %
-3,2
KD
8,9 %
10,0 %
6,9 %
8,9 %
5,8 %
6,8 %
8,0 %
8,7 %
5,6 %
8,1 %
6,9 %
8,6 %
-1,7
L
6,1 %
4,8 %
6,3 %
4,4 %
5,0 %
3,1 %
5,0 %
3,0 %
4,7 %
3,8 %
5,3 %
4,7 %
+0,6
V
4,7 %
4,1 %
4,2 %
4,5 %
4,3 %
4,3 %
5,6 %
5,3 %
4,3 %
3,5 %
6,1 %
3,5 %
+2,6
ÖVR
1,8 %
2,0 %
1,0 %
1,1 %
0,8 %
1,2 %
1,1 %
1,7 %
1,2 %
1,6 %
5,1 %
5,9 %
-0,8
MP
2,9 %
3,6 %
4,7 %
5,3 %
5,0 %
4,3 %
2,7 %
2,7 %
2,6 %
3,4 %
3,2 %
4,1 %
-0,9
FI
—
—
—
—
1,7 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,4%22,3%+7,2pp
SD20,1%22,4%-2,4pp
C5,4%8,6%-3,2pp
V6,1%3,5%+2,6pp

Valdeltagande: Kumla 86,7% · Lekeberg 88,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad