Hoppa till innehållet

Kumla vs Örebro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KumlaÖrebro
29,4%
S
30,5%
18,4%
M
17,5%
20,1%
SD
13,7%
5,4%
C
6,3%
6,1%
V
9,6%
6,9%
KD
6,3%
5,3%
L
4,9%
3,2%
MP
6,1%
Valdeltagande 86,7%Valdeltagande 86,6%

Kommun 2026

KumlaÖrebro
30,9%
S
30,4%
16,9%
M
14,8%
15,1%
SD
6,1%
7,6%
C
5,7%
6,9%
V
10,3%
5,4%
KD
5,7%
15,3%
L
5,0%
1,8%
MP
4,5%
Valdeltagande 84,9%Valdeltagande 85,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kumla, den ljusare undre är Örebro. Skillnaden är Kumla minus Örebro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
47,3 %
38,0 %
41,1 %
34,1 %
38,2 %
32,4 %
32,5 %
31,5 %
33,2 %
32,6 %
29,4 %
30,5 %
-1,1
M
16,5 %
21,0 %
23,4 %
26,0 %
18,0 %
21,0 %
16,9 %
17,9 %
17,3 %
17,5 %
18,4 %
17,5 %
+0,9
SD
4,3 %
3,5 %
7,2 %
5,5 %
16,3 %
11,6 %
21,1 %
14,4 %
25,6 %
17,1 %
20,1 %
13,7 %
+6,4
V
4,7 %
6,0 %
4,2 %
5,8 %
4,3 %
5,7 %
5,6 %
8,5 %
4,3 %
7,3 %
6,1 %
9,6 %
-3,5
KD
8,9 %
8,1 %
6,9 %
7,0 %
5,8 %
6,2 %
8,0 %
7,7 %
5,6 %
5,6 %
6,9 %
6,3 %
+0,6
L
6,1 %
8,7 %
6,3 %
7,6 %
5,0 %
5,4 %
5,0 %
5,7 %
4,7 %
5,9 %
5,3 %
4,9 %
+0,4
MP
2,9 %
6,0 %
4,7 %
8,1 %
5,0 %
8,4 %
2,7 %
4,8 %
2,6 %
5,2 %
3,2 %
6,1 %
-2,9
C
7,4 %
6,3 %
5,2 %
4,8 %
5,1 %
5,1 %
7,0 %
8,1 %
5,6 %
7,0 %
5,4 %
6,3 %
-0,9
ÖVR
1,8 %
2,4 %
1,0 %
1,1 %
0,8 %
1,0 %
1,1 %
1,6 %
1,2 %
1,8 %
5,1 %
5,1 %
+0,0
FI
—
—
—
—
1,7 %
3,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD20,1%13,7%+6,4pp
V6,1%9,6%-3,5pp
MP3,2%6,1%-2,9pp

Valdeltagande: Kumla 86,7% · Örebro 86,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad