Kungälv vs Öckerö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KungälvÖckerö
25,0%
S21,4%
22,5%
21,3%
20,4%
SD19,0%
6,8%
6,4%
5,3%
3,1%
7,0%
14,9%
6,4%
6,8%
5,0%
5,5%
Valdeltagande 89,2%Valdeltagande 90,6%
Kommun 2026
KungälvÖckerö
24,3%
S20,3%
20,3%
22,8%
17,3%
SD15,3%
6,2%
1,4%
5,2%
3,1%
5,5%
23,6%
5,6%
4,5%
4,3%
6,5%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 90,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kungälv, den ljusare undre är Öckerö. Skillnaden är Kungälv minus Öckerö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,2 % 28,4 % | 33,2 % 36,2 % | 26,1 % 30,2 % | 22,1 % 21,9 % | 20,5 % 19,8 % | 22,5 % 21,3 % | +1,2 |
| S | 33,0 % 24,0 % | 26,0 % 18,9 % | 26,9 % 20,4 % | 25,1 % 18,6 % | 28,1 % 24,8 % | 25,0 % 21,4 % | +3,6 |
| SD | 3,5 % 2,3 % | 6,2 % 4,5 % | 13,6 % 10,6 % | 18,6 % 17,5 % | 22,8 % 22,1 % | 20,4 % 19,0 % | +1,3 |
| KD | 8,7 % 21,7 % | 7,1 % 19,3 % | 5,7 % 16,9 % | 7,7 % 19,4 % | 6,5 % 14,2 % | 7,0 % 14,9 % | -7,9 |
| L | 8,8 % 9,3 % | 9,1 % 8,2 % | 6,6 % 6,9 % | 6,0 % 6,6 % | 5,1 % 4,5 % | 6,4 % 6,8 % | -0,4 |
| C | 7,9 % 3,4 % | 6,6 % 2,8 % | 6,6 % 2,9 % | 8,7 % 5,4 % | 6,3 % 4,8 % | 6,8 % 6,4 % | +0,4 |
| MP | 4,5 % 4,5 % | 6,3 % 5,9 % | 6,4 % 5,3 % | 4,3 % 4,6 % | 4,3 % 4,5 % | 5,0 % 5,5 % | -0,4 |
| V | 5,1 % 4,1 % | 4,4 % 3,1 % | 4,8 % 4,0 % | 6,2 % 4,9 % | 4,9 % 4,2 % | 5,3 % 3,1 % | +2,2 |
| ÖVR | 2,4 % 2,5 % | 1,0 % 1,1 % | 0,9 % 0,6 % | 1,3 % 0,9 % | 1,5 % 1,1 % | 1,5 % 1,5 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 2,2 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,0%21,4%+3,6ppValdeltagande: Kungälv 89,2% · Öckerö 90,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

