Kungälv vs Tjörn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KungälvTjörn
25,0%
S21,8%
22,5%
22,3%
20,4%
SD20,4%
6,8%
6,2%
5,3%
3,6%
7,0%
10,5%
6,4%
8,8%
5,0%
5,2%
Valdeltagande 89,2%Valdeltagande 89,3%
Kommun 2026
KungälvTjörn
24,3%
S22,0%
20,3%
19,7%
17,3%
SD10,5%
6,2%
3,6%
5,2%
3,2%
5,5%
10,2%
5,6%
15,1%
4,3%
5,3%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 87,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kungälv, den ljusare undre är Tjörn. Skillnaden är Kungälv minus Tjörn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,2 % 29,5 % | 33,2 % 36,1 % | 26,1 % 28,9 % | 22,1 % 21,6 % | 20,5 % 19,9 % | 22,5 % 22,3 % | +0,2 |
| S | 33,0 % 24,8 % | 26,0 % 20,4 % | 26,9 % 22,1 % | 25,1 % 20,6 % | 28,1 % 25,4 % | 25,0 % 21,8 % | +3,2 |
| SD | 3,5 % 2,0 % | 6,2 % 5,0 % | 13,6 % 14,2 % | 18,6 % 20,8 % | 22,8 % 24,3 % | 20,4 % 20,4 % | 0,0 |
| KD | 8,7 % 15,9 % | 7,1 % 13,2 % | 5,7 % 10,1 % | 7,7 % 12,3 % | 6,5 % 9,9 % | 7,0 % 10,5 % | -3,5 |
| L | 8,8 % 11,1 % | 9,1 % 9,9 % | 6,6 % 7,5 % | 6,0 % 6,9 % | 5,1 % 6,4 % | 6,4 % 8,8 % | -2,4 |
| C | 7,9 % 6,3 % | 6,6 % 5,6 % | 6,6 % 5,5 % | 8,7 % 7,7 % | 6,3 % 5,5 % | 6,8 % 6,2 % | +0,7 |
| MP | 4,5 % 4,2 % | 6,3 % 5,9 % | 6,4 % 5,5 % | 4,3 % 3,8 % | 4,3 % 4,0 % | 5,0 % 5,2 % | -0,2 |
| V | 5,1 % 4,0 % | 4,4 % 3,0 % | 4,8 % 3,5 % | 6,2 % 5,1 % | 4,9 % 3,7 % | 5,3 % 3,6 % | +1,8 |
| ÖVR | 2,4 % 2,2 % | 1,0 % 0,9 % | 0,9 % 0,7 % | 1,3 % 1,3 % | 1,5 % 0,9 % | 1,5 % 1,3 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 2,2 % 2,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,0%21,8%+3,2ppValdeltagande: Kungälv 89,2% · Tjörn 89,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

