Kungsbacka vs Mark — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KungsbackaMark
18,1%
S27,4%
29,8%
17,8%
19,3%
SD22,0%
7,8%
7,7%
3,2%
5,7%
7,5%
8,6%
8,2%
4,6%
4,6%
4,2%
Valdeltagande 90,1%Valdeltagande 85,6%
Kommun 2026
KungsbackaMark
18,2%
S25,0%
33,2%
19,0%
16,3%
SD17,1%
8,7%
12,1%
3,1%
6,4%
5,7%
13,5%
5,9%
2,7%
4,3%
3,2%
Valdeltagande 88,8%Valdeltagande 82,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kungsbacka, den ljusare undre är Mark. Skillnaden är Kungsbacka minus Mark i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 39,8 % 20,4 % | 45,5 % 24,5 % | 38,0 % 18,9 % | 30,6 % 16,0 % | 29,0 % 16,5 % | 29,8 % 17,8 % | +12,1 |
| S | 21,6 % 38,3 % | 15,8 % 34,0 % | 17,1 % 33,2 % | 16,3 % 29,1 % | 21,2 % 30,5 % | 18,1 % 27,4 % | -9,3 |
| SD | 2,1 % 2,9 % | 4,6 % 5,8 % | 12,0 % 14,8 % | 19,3 % 19,8 % | 22,6 % 24,9 % | 19,3 % 22,0 % | -2,6 |
| C | 8,4 % 11,8 % | 7,4 % 9,3 % | 7,6 % 8,9 % | 9,8 % 10,7 % | 6,6 % 7,6 % | 7,8 % 7,7 % | +0,0 |
| L | 9,9 % 5,3 % | 9,7 % 7,5 % | 8,1 % 5,2 % | 7,6 % 5,5 % | 6,4 % 3,2 % | 8,2 % 4,6 % | +3,7 |
| KD | 8,4 % 7,8 % | 7,3 % 6,7 % | 5,5 % 5,2 % | 7,8 % 7,1 % | 6,4 % 6,9 % | 7,5 % 8,6 % | -1,1 |
| V | 3,1 % 6,4 % | 2,6 % 5,6 % | 2,9 % 5,6 % | 3,7 % 7,3 % | 3,0 % 5,4 % | 3,2 % 5,7 % | -2,6 |
| MP | 3,8 % 4,0 % | 5,7 % 5,7 % | 6,0 % 5,4 % | 3,7 % 3,3 % | 3,8 % 3,4 % | 4,6 % 4,2 % | +0,4 |
| ÖVR | 3,0 % 3,0 % | 1,3 % 0,9 % | 0,8 % 0,9 % | 1,2 % 1,4 % | 1,0 % 1,7 % | 1,4 % 2,0 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S18,1%27,4%-9,3pp
SD19,3%22,0%-2,6ppValdeltagande: Kungsbacka 90,1% · Mark 85,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

