Hoppa till innehållet

Kungsbacka vs Mölndal — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KungsbackaMölndal
18,1%
S
26,4%
29,8%
M
21,6%
19,3%
SD
15,3%
7,8%
C
7,9%
3,2%
V
7,7%
7,5%
KD
5,9%
8,2%
L
6,3%
4,6%
MP
7,5%
Valdeltagande 90,1%Valdeltagande 87,5%

Kommun 2026

KungsbackaMölndal
18,2%
S
26,8%
33,2%
M
23,4%
16,3%
SD
13,1%
8,7%
C
8,7%
3,1%
V
8,4%
5,7%
KD
5,2%
5,9%
L
4,5%
4,3%
MP
7,5%
Valdeltagande 88,8%Valdeltagande 85,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kungsbacka, den ljusare undre är Mölndal. Skillnaden är Kungsbacka minus Mölndal i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
39,8 %
27,8 %
45,5 %
32,9 %
38,0 %
25,5 %
30,6 %
22,5 %
29,0 %
21,2 %
29,8 %
21,6 %
+8,3
S
21,6 %
29,9 %
15,8 %
24,8 %
17,1 %
25,3 %
16,3 %
24,0 %
21,2 %
28,2 %
18,1 %
26,4 %
-8,3
SD
2,1 %
3,3 %
4,6 %
5,6 %
12,0 %
11,6 %
19,3 %
15,8 %
22,6 %
17,7 %
19,3 %
15,3 %
+4,0
L
9,9 %
11,6 %
9,7 %
10,3 %
8,1 %
8,3 %
7,6 %
8,2 %
6,4 %
6,4 %
8,2 %
6,3 %
+1,9
C
8,4 %
5,6 %
7,4 %
4,8 %
7,6 %
5,0 %
9,8 %
8,1 %
6,6 %
7,2 %
7,8 %
7,9 %
-0,2
MP
3,8 %
5,5 %
5,7 %
8,5 %
6,0 %
9,1 %
3,7 %
5,8 %
3,8 %
6,2 %
4,6 %
7,5 %
-2,9
KD
8,4 %
7,6 %
7,3 %
6,5 %
5,5 %
5,3 %
7,8 %
6,3 %
6,4 %
4,9 %
7,5 %
5,9 %
+1,6
V
3,1 %
6,2 %
2,6 %
5,3 %
2,9 %
5,8 %
3,7 %
7,6 %
3,0 %
7,0 %
3,2 %
7,7 %
-4,5
FI
—
—
—
—
2,0 %
3,1 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
3,0 %
2,5 %
1,3 %
1,4 %
0,8 %
1,0 %
1,2 %
1,6 %
1,0 %
1,4 %
1,4 %
1,4 %
-0,0

Största skillnader — Riksdag 2026

S18,1%26,4%-8,3pp
M29,8%21,6%+8,3pp
SD19,3%15,3%+4,0pp
V3,2%7,7%-4,5pp
MP4,6%7,5%-2,9pp

Valdeltagande: Kungsbacka 90,1% · Mölndal 87,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad