Hoppa till innehållet

Kungsbacka vs Varberg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KungsbackaVarberg
18,1%
S
28,4%
29,8%
M
22,0%
19,3%
SD
18,1%
7,8%
C
8,1%
3,2%
V
4,6%
7,5%
KD
7,0%
8,2%
L
5,6%
4,6%
MP
5,0%
Valdeltagande 90,1%Valdeltagande 88,4%

Kommun 2026

KungsbackaVarberg
18,2%
S
29,1%
33,2%
M
22,3%
16,3%
SD
14,3%
8,7%
C
9,2%
3,1%
V
4,6%
5,7%
KD
4,7%
5,9%
L
5,2%
4,3%
MP
3,4%
Valdeltagande 88,8%Valdeltagande 86,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kungsbacka, den ljusare undre är Varberg. Skillnaden är Kungsbacka minus Varberg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
39,8 %
25,7 %
45,5 %
31,8 %
38,0 %
25,2 %
30,6 %
20,7 %
29,0 %
20,7 %
29,8 %
22,0 %
+7,8
S
21,6 %
34,8 %
15,8 %
29,0 %
17,1 %
31,4 %
16,3 %
28,3 %
21,2 %
31,3 %
18,1 %
28,4 %
-10,3
SD
2,1 %
2,8 %
4,6 %
4,8 %
12,0 %
11,6 %
19,3 %
16,1 %
22,6 %
20,3 %
19,3 %
18,1 %
+1,3
C
8,4 %
12,3 %
7,4 %
9,9 %
7,6 %
9,1 %
9,8 %
11,1 %
6,6 %
7,8 %
7,8 %
8,1 %
-0,4
L
9,9 %
6,7 %
9,7 %
7,4 %
8,1 %
5,3 %
7,6 %
5,8 %
6,4 %
4,7 %
8,2 %
5,6 %
+2,6
KD
8,4 %
6,2 %
7,3 %
5,3 %
5,5 %
4,2 %
7,8 %
7,5 %
6,4 %
5,9 %
7,5 %
7,0 %
+0,6
MP
3,8 %
4,3 %
5,7 %
6,2 %
6,0 %
6,1 %
3,7 %
3,7 %
3,8 %
3,9 %
4,6 %
5,0 %
-0,4
V
3,1 %
4,7 %
2,6 %
4,2 %
2,9 %
4,2 %
3,7 %
5,6 %
3,0 %
4,4 %
3,2 %
4,6 %
-1,4
ÖVR
3,0 %
2,5 %
1,3 %
1,4 %
0,8 %
1,0 %
1,2 %
1,2 %
1,0 %
1,0 %
1,4 %
1,2 %
+0,2
FI
—
—
—
—
2,0 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S18,1%28,4%-10,3pp
M29,8%22,0%+7,8pp
L8,2%5,6%+2,6pp

Valdeltagande: Kungsbacka 90,1% · Varberg 88,4%

Data: ValmyndighetenUppdaterad