Hoppa till innehållet

Laholm vs Ljungby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LaholmLjungby
23,0%
S
24,9%
20,3%
M
17,3%
26,6%
SD
24,9%
7,4%
C
6,1%
4,6%
V
5,7%
8,6%
KD
11,7%
4,9%
L
4,4%
3,2%
MP
3,2%
Valdeltagande 85,6%Valdeltagande 83,6%

Kommun 2026

LaholmLjungby
20,5%
S
20,6%
17,3%
M
19,5%
18,4%
SD
22,5%
12,3%
C
9,8%
4,6%
V
7,1%
6,0%
KD
16,1%
1,0%
L
1,1%
3,1%
MP
3,4%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 79,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Laholm, den ljusare undre är Ljungby. Skillnaden är Laholm minus Ljungby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
28,7 %
35,8 %
25,3 %
30,7 %
27,0 %
33,4 %
23,3 %
28,3 %
25,1 %
29,0 %
23,0 %
24,9 %
-1,9
M
27,9 %
23,2 %
33,4 %
27,9 %
24,8 %
20,3 %
18,9 %
18,6 %
18,5 %
19,4 %
20,3 %
17,3 %
+3,0
SD
6,1 %
3,2 %
8,7 %
6,1 %
18,3 %
16,4 %
25,7 %
23,4 %
30,9 %
28,3 %
26,6 %
24,9 %
+1,8
C
15,8 %
14,0 %
12,9 %
12,8 %
11,3 %
10,2 %
11,7 %
9,3 %
7,4 %
5,6 %
7,4 %
6,1 %
+1,3
KD
6,4 %
9,2 %
4,7 %
7,1 %
3,9 %
5,8 %
7,6 %
8,5 %
7,3 %
7,7 %
8,6 %
11,7 %
-3,2
L
5,5 %
5,0 %
5,7 %
5,1 %
3,9 %
3,1 %
4,5 %
3,0 %
3,9 %
2,5 %
4,9 %
4,4 %
+0,4
V
3,7 %
4,5 %
3,1 %
4,3 %
3,0 %
4,2 %
3,9 %
4,9 %
3,0 %
3,8 %
4,6 %
5,7 %
-1,1
MP
3,4 %
3,5 %
4,6 %
5,1 %
5,1 %
4,2 %
3,0 %
2,5 %
2,8 %
2,5 %
3,2 %
3,2 %
-0,0
ÖVR
2,4 %
1,6 %
1,5 %
0,9 %
1,3 %
1,1 %
1,4 %
1,4 %
1,1 %
1,3 %
1,4 %
1,6 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,5 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M20,3%17,3%+3,0pp
KD8,6%11,7%-3,2pp

Valdeltagande: Laholm 85,6% · Ljungby 83,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad