Laholm vs Markaryd — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LaholmMarkaryd
23,0%
S23,1%
20,3%
16,7%
26,6%
SD31,0%
7,4%
4,3%
4,6%
5,9%
8,6%
11,9%
4,9%
3,8%
3,2%
2,1%
Valdeltagande 85,6%Valdeltagande 81,5%
Kommun 2026
LaholmMarkaryd
20,5%
S22,0%
17,3%
12,9%
18,4%
SD16,3%
12,3%
6,6%
4,6%
3,4%
6,0%
37,2%
1,0%
0,3%
3,1%
1,0%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 77,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Laholm, den ljusare undre är Markaryd. Skillnaden är Laholm minus Markaryd i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 28,7 % 41,3 % | 25,3 % 33,2 % | 27,0 % 34,5 % | 23,3 % 27,0 % | 25,1 % 27,1 % | 23,0 % 23,1 % | -0,1 |
| SD | 6,1 % 4,8 % | 8,7 % 9,2 % | 18,3 % 21,1 % | 25,7 % 31,5 % | 30,9 % 35,8 % | 26,6 % 31,0 % | -4,4 |
| M | 27,9 % 19,8 % | 33,4 % 27,4 % | 24,8 % 19,6 % | 18,9 % 16,5 % | 18,5 % 15,5 % | 20,3 % 16,7 % | +3,6 |
| C | 15,8 % 10,4 % | 12,9 % 9,6 % | 11,3 % 7,5 % | 11,7 % 6,2 % | 7,4 % 4,0 % | 7,4 % 4,3 % | +3,1 |
| KD | 6,4 % 12,6 % | 4,7 % 10,1 % | 3,9 % 7,4 % | 7,6 % 10,6 % | 7,3 % 9,6 % | 8,6 % 11,9 % | -3,3 |
| V | 3,7 % 2,8 % | 3,1 % 2,8 % | 3,0 % 2,4 % | 3,9 % 3,1 % | 3,0 % 3,2 % | 4,6 % 5,9 % | -1,3 |
| L | 5,5 % 3,7 % | 5,7 % 3,5 % | 3,9 % 1,7 % | 4,5 % 1,8 % | 3,9 % 1,8 % | 4,9 % 3,8 % | +1,1 |
| MP | 3,4 % 2,4 % | 4,6 % 3,6 % | 5,1 % 3,5 % | 3,0 % 1,6 % | 2,8 % 1,5 % | 3,2 % 2,1 % | +1,1 |
| ÖVR | 2,4 % 2,2 % | 1,5 % 0,6 % | 1,3 % 1,4 % | 1,4 % 1,6 % | 1,1 % 1,6 % | 1,4 % 1,3 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 0,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD26,6%31,0%-4,4ppValdeltagande: Laholm 85,6% · Markaryd 81,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

