Laholm vs Örkelljunga — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LaholmÖrkelljunga
23,0%
S19,0%
20,3%
16,4%
26,6%
SD35,4%
7,4%
4,6%
4,6%
4,0%
8,6%
12,0%
4,9%
3,8%
3,2%
2,1%
Valdeltagande 85,6%Valdeltagande 82,7%
Kommun 2026
LaholmÖrkelljunga
20,5%
S20,1%
17,3%
18,6%
18,4%
SD32,6%
12,3%
8,3%
4,6%
2,5%
6,0%
15,0%
1,0%
0,7%
3,1%
1,3%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 78,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Laholm, den ljusare undre är Örkelljunga. Skillnaden är Laholm minus Örkelljunga i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,1 % 7,5 % | 8,7 % 12,4 % | 18,3 % 26,6 % | 25,7 % 35,5 % | 30,9 % 39,3 % | 26,6 % 35,4 % | -8,8 |
| M | 27,9 % 26,4 % | 33,4 % 29,4 % | 24,8 % 18,1 % | 18,9 % 15,4 % | 18,5 % 14,2 % | 20,3 % 16,4 % | +3,9 |
| S | 28,7 % 29,6 % | 25,3 % 25,6 % | 27,0 % 28,0 % | 23,3 % 20,8 % | 25,1 % 21,6 % | 23,0 % 19,0 % | +4,0 |
| C | 15,8 % 7,8 % | 12,9 % 6,6 % | 11,3 % 6,0 % | 11,7 % 6,7 % | 7,4 % 4,4 % | 7,4 % 4,6 % | +2,8 |
| KD | 6,4 % 13,9 % | 4,7 % 11,5 % | 3,9 % 9,9 % | 7,6 % 12,1 % | 7,3 % 11,2 % | 8,6 % 12,0 % | -3,4 |
| L | 5,5 % 6,0 % | 5,7 % 5,9 % | 3,9 % 3,0 % | 4,5 % 2,7 % | 3,9 % 2,5 % | 4,9 % 3,8 % | +1,1 |
| MP | 3,4 % 1,9 % | 4,6 % 4,1 % | 5,1 % 3,8 % | 3,0 % 2,3 % | 2,8 % 2,2 % | 3,2 % 2,1 % | +1,1 |
| V | 3,7 % 2,4 % | 3,1 % 3,0 % | 3,0 % 2,4 % | 3,9 % 2,9 % | 3,0 % 2,5 % | 4,6 % 4,0 % | +0,6 |
| ÖVR | 2,4 % 4,4 % | 1,5 % 1,5 % | 1,3 % 1,4 % | 1,4 % 1,5 % | 1,1 % 2,1 % | 1,4 % 2,7 % | -1,3 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 0,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S23,0%19,0%+4,0pp
SD26,6%35,4%-8,8ppValdeltagande: Laholm 85,6% · Örkelljunga 82,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

