Laxå vs Lekeberg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LaxåLekeberg
29,3%
S22,3%
14,4%
19,8%
25,5%
SD22,4%
6,1%
8,6%
5,2%
3,5%
8,2%
8,6%
3,2%
4,7%
3,0%
4,1%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 88,9%
Kommun 2026
LaxåLekeberg
22,6%
S20,8%
26,1%
34,6%
8,4%
SD11,1%
20,6%
13,1%
10,3%
3,7%
10,2%
6,8%
0,4%
3,6%
1,2%
3,3%
Valdeltagande 82,1%Valdeltagande 88,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Laxå, den ljusare undre är Lekeberg. Skillnaden är Laxå minus Lekeberg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,6 % 34,8 % | 49,0 % 30,7 % | 43,9 % 30,0 % | 35,5 % 25,9 % | 34,5 % 25,3 % | 29,3 % 22,3 % | +7,0 |
| SD | 3,6 % 4,7 % | 5,5 % 7,5 % | 18,1 % 18,2 % | 24,1 % 23,9 % | 30,7 % 27,5 % | 25,5 % 22,4 % | +3,1 |
| M | 13,5 % 18,9 % | 19,5 % 24,8 % | 13,8 % 16,9 % | 12,0 % 15,7 % | 12,3 % 17,2 % | 14,4 % 19,8 % | -5,5 |
| C | 7,6 % 17,2 % | 5,7 % 12,9 % | 5,6 % 13,4 % | 6,4 % 13,2 % | 5,1 % 9,5 % | 6,1 % 8,6 % | -2,5 |
| KD | 8,0 % 10,0 % | 6,3 % 8,9 % | 5,4 % 6,8 % | 9,4 % 8,7 % | 6,3 % 8,1 % | 8,2 % 8,6 % | -0,3 |
| V | 5,6 % 4,1 % | 5,2 % 4,5 % | 5,5 % 4,3 % | 6,9 % 5,3 % | 4,8 % 3,5 % | 5,2 % 3,5 % | +1,6 |
| ÖVR | 1,7 % 2,0 % | 0,6 % 1,1 % | 0,8 % 1,2 % | 1,2 % 1,7 % | 1,4 % 1,6 % | 5,2 % 5,9 % | -0,8 |
| MP | 2,0 % 3,6 % | 3,0 % 5,3 % | 3,2 % 4,3 % | 1,6 % 2,7 % | 2,1 % 3,4 % | 3,0 % 4,1 % | -1,1 |
| L | 4,3 % 4,8 % | 5,2 % 4,4 % | 2,9 % 3,1 % | 2,8 % 3,0 % | 2,9 % 3,8 % | 3,2 % 4,7 % | -1,5 |
| FI | — — | — — | 0,9 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,3%22,3%+7,0pp
SD25,5%22,4%+3,1ppValdeltagande: Laxå 85,0% · Lekeberg 88,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

