Lekeberg vs Örebro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LekebergÖrebro
22,3%
S30,5%
19,8%
17,5%
22,4%
SD13,7%
8,6%
6,3%
3,5%
9,6%
8,6%
6,3%
4,7%
4,9%
4,1%
6,1%
Valdeltagande 88,9%Valdeltagande 86,6%
Kommun 2026
LekebergÖrebro
20,8%
S30,4%
34,6%
14,8%
11,1%
SD6,1%
13,1%
5,7%
3,7%
10,3%
6,8%
5,7%
3,6%
5,0%
3,3%
4,5%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 85,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lekeberg, den ljusare undre är Örebro. Skillnaden är Lekeberg minus Örebro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,8 % 38,0 % | 30,7 % 34,1 % | 30,0 % 32,4 % | 25,9 % 31,5 % | 25,3 % 32,6 % | 22,3 % 30,5 % | -8,2 |
| SD | 4,7 % 3,5 % | 7,5 % 5,5 % | 18,2 % 11,6 % | 23,9 % 14,4 % | 27,5 % 17,1 % | 22,4 % 13,7 % | +8,8 |
| M | 18,9 % 21,0 % | 24,8 % 26,0 % | 16,9 % 21,0 % | 15,7 % 17,9 % | 17,2 % 17,5 % | 19,8 % 17,5 % | +2,3 |
| C | 17,2 % 6,3 % | 12,9 % 4,8 % | 13,4 % 5,1 % | 13,2 % 8,1 % | 9,5 % 7,0 % | 8,6 % 6,3 % | +2,3 |
| KD | 10,0 % 8,1 % | 8,9 % 7,0 % | 6,8 % 6,2 % | 8,7 % 7,7 % | 8,1 % 5,6 % | 8,6 % 6,3 % | +2,3 |
| V | 4,1 % 6,0 % | 4,5 % 5,8 % | 4,3 % 5,7 % | 5,3 % 8,5 % | 3,5 % 7,3 % | 3,5 % 9,6 % | -6,1 |
| L | 4,8 % 8,7 % | 4,4 % 7,6 % | 3,1 % 5,4 % | 3,0 % 5,7 % | 3,8 % 5,9 % | 4,7 % 4,9 % | -0,1 |
| MP | 3,6 % 6,0 % | 5,3 % 8,1 % | 4,3 % 8,4 % | 2,7 % 4,8 % | 3,4 % 5,2 % | 4,1 % 6,1 % | -2,0 |
| ÖVR | 2,0 % 2,4 % | 1,1 % 1,1 % | 1,2 % 1,0 % | 1,7 % 1,6 % | 1,6 % 1,8 % | 5,9 % 5,1 % | +0,8 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 3,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,3%30,5%-8,2pp
SD22,4%13,7%+8,8ppValdeltagande: Lekeberg 88,9% · Örebro 86,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

