Leksand vs Rättvik — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LeksandRättvik
26,7%
S26,4%
19,9%
19,5%
18,3%
SD25,1%
8,5%
6,6%
4,7%
3,4%
10,1%
8,4%
5,0%
4,0%
5,4%
4,6%
Valdeltagande 87,3%Valdeltagande 85,3%
Kommun 2026
LeksandRättvik
15,9%
S31,5%
19,1%
19,3%
8,5%
SD17,3%
9,2%
20,8%
8,4%
3,2%
12,0%
6,0%
2,2%
0,7%
5,1%
1,0%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 84,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Leksand, den ljusare undre är Rättvik. Skillnaden är Leksand minus Rättvik i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,3 % 36,0 % | 28,9 % 34,1 % | 29,4 % 31,7 % | 26,1 % 26,7 % | 29,8 % 28,6 % | 26,7 % 26,4 % | +0,4 |
| M | 25,5 % 22,2 % | 31,4 % 26,5 % | 23,7 % 21,4 % | 19,6 % 16,8 % | 18,6 % 16,5 % | 19,9 % 19,5 % | +0,4 |
| SD | 1,5 % 2,5 % | 4,0 % 6,1 % | 11,8 % 17,0 % | 16,2 % 23,4 % | 21,4 % 29,2 % | 18,3 % 25,1 % | -6,8 |
| C | 13,6 % 15,3 % | 9,4 % 11,2 % | 10,0 % 10,2 % | 12,9 % 12,2 % | 7,9 % 6,9 % | 8,5 % 6,6 % | +1,9 |
| KD | 10,5 % 5,5 % | 8,8 % 4,9 % | 7,4 % 3,5 % | 9,5 % 7,1 % | 8,1 % 7,4 % | 10,1 % 8,4 % | +1,7 |
| V | 4,8 % 4,2 % | 4,2 % 3,7 % | 4,9 % 4,5 % | 7,0 % 6,1 % | 5,2 % 3,7 % | 4,7 % 3,4 % | +1,3 |
| MP | 4,9 % 4,1 % | 6,5 % 6,2 % | 5,8 % 4,8 % | 3,6 % 3,0 % | 4,3 % 3,7 % | 5,4 % 4,6 % | +0,8 |
| L | 5,0 % 5,7 % | 5,3 % 5,1 % | 3,8 % 3,6 % | 3,6 % 3,1 % | 3,6 % 2,6 % | 5,0 % 4,0 % | +0,9 |
| ÖVR | 2,9 % 4,5 % | 1,5 % 2,2 % | 0,7 % 1,5 % | 1,4 % 1,6 % | 1,2 % 1,4 % | 1,4 % 1,9 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD18,3%25,1%-6,8ppValdeltagande: Leksand 87,3% · Rättvik 85,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

