Leksand vs Vansbro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LeksandVansbro
26,7%
S26,3%
19,9%
15,9%
18,3%
SD26,3%
8,5%
6,7%
4,7%
5,1%
10,1%
12,1%
5,0%
3,1%
5,4%
2,2%
Valdeltagande 87,3%Valdeltagande 82,1%
Kommun 2026
LeksandVansbro
15,9%
S21,6%
19,1%
18,6%
8,5%
SD10,0%
9,2%
24,3%
8,4%
6,4%
12,0%
17,7%
2,2%
0,3%
5,1%
1,0%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 80,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Leksand, den ljusare undre är Vansbro. Skillnaden är Leksand minus Vansbro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,3 % 39,2 % | 28,9 % 40,4 % | 29,4 % 36,5 % | 26,1 % 29,4 % | 29,8 % 28,7 % | 26,7 % 26,3 % | +0,5 |
| M | 25,5 % 16,6 % | 31,4 % 19,7 % | 23,7 % 14,4 % | 19,6 % 13,3 % | 18,6 % 14,1 % | 19,9 % 15,9 % | +4,0 |
| SD | 1,5 % 2,9 % | 4,0 % 6,0 % | 11,8 % 16,2 % | 16,2 % 20,8 % | 21,4 % 28,3 % | 18,3 % 26,3 % | -8,0 |
| C | 13,6 % 15,9 % | 9,4 % 13,9 % | 10,0 % 14,2 % | 12,9 % 14,6 % | 7,9 % 8,2 % | 8,5 % 6,7 % | +1,8 |
| KD | 10,5 % 9,3 % | 8,8 % 6,8 % | 7,4 % 5,9 % | 9,5 % 9,7 % | 8,1 % 10,7 % | 10,1 % 12,1 % | -2,0 |
| V | 4,8 % 7,4 % | 4,2 % 5,8 % | 4,9 % 5,7 % | 7,0 % 7,2 % | 5,2 % 4,8 % | 4,7 % 5,1 % | -0,3 |
| MP | 4,9 % 2,3 % | 6,5 % 2,6 % | 5,8 % 2,7 % | 3,6 % 1,2 % | 4,3 % 1,9 % | 5,4 % 2,2 % | +3,2 |
| L | 5,0 % 3,6 % | 5,3 % 3,5 % | 3,8 % 2,2 % | 3,6 % 2,1 % | 3,6 % 1,9 % | 5,0 % 3,1 % | +1,9 |
| ÖVR | 2,9 % 2,7 % | 1,5 % 1,2 % | 0,7 % 1,3 % | 1,4 % 1,6 % | 1,2 % 1,5 % | 1,4 % 2,4 % | -1,0 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 0,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD18,3%26,3%-8,0ppValdeltagande: Leksand 87,3% · Vansbro 82,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

