Lessebo vs Nybro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LesseboNybro
33,1%
S28,7%
17,1%
17,1%
20,7%
SD23,7%
5,1%
6,0%
10,1%
7,9%
6,5%
7,9%
3,0%
3,7%
3,4%
2,7%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 84,5%
Kommun 2026
LesseboNybro
33,5%
S24,7%
27,8%
20,3%
12,1%
SD19,0%
7,7%
10,8%
9,2%
8,4%
6,9%
6,0%
0,7%
3,3%
1,8%
1,4%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 81,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lessebo, den ljusare undre är Nybro. Skillnaden är Lessebo minus Nybro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % 44,3 % | 41,6 % 38,6 % | 41,5 % 36,8 % | 38,4 % 32,8 % | 36,4 % 32,7 % | 33,1 % 28,7 % | +4,4 |
| SD | 3,0 % 3,0 % | 7,6 % 5,8 % | 18,0 % 17,2 % | 22,1 % 22,7 % | 25,6 % 27,2 % | 20,7 % 23,7 % | -3,0 |
| M | 18,2 % 18,9 % | 24,1 % 24,5 % | 16,3 % 17,3 % | 13,6 % 14,8 % | 15,5 % 15,7 % | 17,1 % 17,1 % | 0,0 |
| C | 9,6 % 12,0 % | 7,5 % 9,9 % | 6,8 % 10,4 % | 7,3 % 10,2 % | 4,7 % 6,3 % | 5,1 % 6,0 % | -1,0 |
| V | 7,6 % 5,3 % | 5,7 % 6,1 % | 5,8 % 5,3 % | 7,2 % 5,9 % | 6,7 % 4,7 % | 10,1 % 7,9 % | +2,1 |
| KD | 4,1 % 7,0 % | 3,0 % 6,1 % | 2,4 % 4,6 % | 5,4 % 7,5 % | 5,9 % 6,9 % | 6,5 % 7,9 % | -1,4 |
| MP | 3,5 % 2,7 % | 5,7 % 4,0 % | 4,6 % 3,4 % | 2,5 % 1,8 % | 2,5 % 2,2 % | 3,4 % 2,7 % | +0,7 |
| L | 4,0 % 3,6 % | 4,4 % 3,6 % | 2,0 % 2,6 % | 2,5 % 2,9 % | 1,6 % 2,8 % | 3,0 % 3,7 % | -0,7 |
| ÖVR | 1,9 % 3,2 % | 0,4 % 1,4 % | 0,7 % 1,2 % | 1,0 % 1,4 % | 1,2 % 1,5 % | 1,0 % 2,1 % | -1,1 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,1%28,7%+4,4pp
SD20,7%23,7%-3,0ppValdeltagande: Lessebo 84,8% · Nybro 84,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

