Lessebo vs Tingsryd — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LesseboTingsryd
33,1%
S25,1%
17,1%
19,1%
20,7%
SD27,5%
5,1%
6,6%
10,1%
4,8%
6,5%
8,8%
3,0%
3,9%
3,4%
2,8%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
LesseboTingsryd
33,5%
S28,2%
27,8%
22,5%
12,1%
SD18,2%
7,7%
14,1%
9,2%
4,7%
6,9%
7,5%
0,7%
0,9%
1,8%
2,1%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 80,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lessebo, den ljusare undre är Tingsryd. Skillnaden är Lessebo minus Tingsryd i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % 33,7 % | 41,6 % 29,4 % | 41,5 % 31,2 % | 38,4 % 27,3 % | 36,4 % 27,3 % | 33,1 % 25,1 % | +8,0 |
| SD | 3,0 % 3,9 % | 7,6 % 7,3 % | 18,0 % 20,4 % | 22,1 % 27,1 % | 25,6 % 32,8 % | 20,7 % 27,5 % | -6,8 |
| M | 18,2 % 26,2 % | 24,1 % 30,4 % | 16,3 % 20,3 % | 13,6 % 15,7 % | 15,5 % 15,4 % | 17,1 % 19,1 % | -2,0 |
| C | 9,6 % 15,9 % | 7,5 % 15,3 % | 6,8 % 13,1 % | 7,3 % 11,7 % | 4,7 % 6,4 % | 5,1 % 6,6 % | -1,6 |
| V | 7,6 % 4,0 % | 5,7 % 3,5 % | 5,8 % 3,6 % | 7,2 % 4,8 % | 6,7 % 3,9 % | 10,1 % 4,8 % | +5,2 |
| KD | 4,1 % 7,6 % | 3,0 % 5,8 % | 2,4 % 4,3 % | 5,4 % 8,4 % | 5,9 % 8,4 % | 6,5 % 8,8 % | -2,2 |
| MP | 3,5 % 3,0 % | 5,7 % 3,8 % | 4,6 % 2,8 % | 2,5 % 2,0 % | 2,5 % 2,4 % | 3,4 % 2,8 % | +0,6 |
| L | 4,0 % 4,2 % | 4,4 % 4,0 % | 2,0 % 2,2 % | 2,5 % 1,8 % | 1,6 % 2,1 % | 3,0 % 3,9 % | -0,8 |
| ÖVR | 1,9 % 1,6 % | 0,4 % 0,5 % | 0,7 % 0,6 % | 1,0 % 1,3 % | 1,2 % 1,3 % | 1,0 % 1,4 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,1%25,1%+8,0pp
SD20,7%27,5%-6,8ppValdeltagande: Lessebo 84,8% · Tingsryd 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

