Lessebo vs Uppvidinge — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LesseboUppvidinge
33,1%
S24,6%
17,1%
15,7%
20,7%
SD28,5%
5,1%
6,8%
10,1%
6,5%
6,5%
9,5%
3,0%
3,8%
3,4%
3,0%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 84,3%
Kommun 2026
LesseboUppvidinge
33,5%
S22,5%
27,8%
11,4%
12,1%
SD36,1%
7,7%
14,4%
9,2%
6,0%
6,9%
6,6%
0,7%
0,5%
1,8%
1,9%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 79,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lessebo, den ljusare undre är Uppvidinge. Skillnaden är Lessebo minus Uppvidinge i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % 37,8 % | 41,6 % 32,6 % | 41,5 % 33,4 % | 38,4 % 28,8 % | 36,4 % 27,6 % | 33,1 % 24,6 % | +8,5 |
| SD | 3,0 % 5,7 % | 7,6 % 9,1 % | 18,0 % 20,0 % | 22,1 % 26,2 % | 25,6 % 31,7 % | 20,7 % 28,5 % | -7,8 |
| M | 18,2 % 20,5 % | 24,1 % 25,6 % | 16,3 % 17,7 % | 13,6 % 14,6 % | 15,5 % 16,3 % | 17,1 % 15,7 % | +1,4 |
| C | 9,6 % 15,9 % | 7,5 % 14,3 % | 6,8 % 13,2 % | 7,3 % 11,9 % | 4,7 % 6,5 % | 5,1 % 6,8 % | -1,8 |
| V | 7,6 % 6,0 % | 5,7 % 5,0 % | 5,8 % 4,2 % | 7,2 % 5,9 % | 6,7 % 4,1 % | 10,1 % 6,5 % | +3,6 |
| KD | 4,1 % 6,5 % | 3,0 % 5,3 % | 2,4 % 3,7 % | 5,4 % 7,3 % | 5,9 % 7,8 % | 6,5 % 9,5 % | -3,0 |
| MP | 3,5 % 2,7 % | 5,7 % 3,7 % | 4,6 % 2,9 % | 2,5 % 1,7 % | 2,5 % 2,2 % | 3,4 % 3,0 % | +0,5 |
| L | 4,0 % 3,4 % | 4,4 % 4,0 % | 2,0 % 2,7 % | 2,5 % 2,2 % | 1,6 % 2,3 % | 3,0 % 3,8 % | -0,8 |
| ÖVR | 1,9 % 1,5 % | 0,4 % 0,4 % | 0,7 % 0,8 % | 1,0 % 1,3 % | 1,2 % 1,5 % | 1,0 % 1,6 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,1%24,6%+8,5pp
SD20,7%28,5%-7,8ppValdeltagande: Lessebo 84,8% · Uppvidinge 84,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

