Lessebo vs Växjö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LesseboVäxjö
33,1%
S29,1%
17,1%
21,7%
20,7%
SD15,6%
5,1%
6,3%
10,1%
9,0%
6,5%
6,6%
3,0%
4,8%
3,4%
5,5%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
LesseboVäxjö
33,5%
S32,1%
27,8%
27,1%
12,1%
SD11,1%
7,7%
5,0%
9,2%
10,1%
6,9%
5,7%
0,7%
3,4%
1,8%
4,5%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 85,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lessebo, den ljusare undre är Växjö. Skillnaden är Lessebo minus Växjö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % 33,9 % | 41,6 % 28,8 % | 41,5 % 31,3 % | 38,4 % 30,0 % | 36,4 % 32,5 % | 33,1 % 29,1 % | +4,0 |
| M | 18,2 % 26,7 % | 24,1 % 31,6 % | 16,3 % 24,0 % | 13,6 % 21,4 % | 15,5 % 21,4 % | 17,1 % 21,7 % | -4,6 |
| SD | 3,0 % 2,8 % | 7,6 % 5,1 % | 18,0 % 12,2 % | 22,1 % 15,4 % | 25,6 % 17,9 % | 20,7 % 15,6 % | +5,1 |
| V | 7,6 % 5,5 % | 5,7 % 5,2 % | 5,8 % 5,2 % | 7,2 % 7,2 % | 6,7 % 6,0 % | 10,1 % 9,0 % | +1,1 |
| C | 9,6 % 8,7 % | 7,5 % 7,5 % | 6,8 % 7,7 % | 7,3 % 9,2 % | 4,7 % 6,3 % | 5,1 % 6,3 % | -1,2 |
| MP | 3,5 % 5,5 % | 5,7 % 7,7 % | 4,6 % 7,2 % | 2,5 % 4,2 % | 2,5 % 4,5 % | 3,4 % 5,5 % | -2,1 |
| KD | 4,1 % 7,7 % | 3,0 % 5,9 % | 2,4 % 5,0 % | 5,4 % 7,2 % | 5,9 % 5,8 % | 6,5 % 6,6 % | -0,1 |
| L | 4,0 % 7,2 % | 4,4 % 7,2 % | 2,0 % 4,3 % | 2,5 % 4,4 % | 1,6 % 4,0 % | 3,0 % 4,8 % | -1,8 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,9 % 2,0 % | 0,4 % 1,0 % | 0,7 % 0,7 % | 1,0 % 1,1 % | 1,2 % 1,5 % | 1,0 % 1,3 % | -0,3 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,1%29,1%+4,0pp
SD20,7%15,6%+5,1ppValdeltagande: Lessebo 84,8% · Växjö 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

