Lidingö vs Nacka — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LidingöNacka
15,1%
S22,5%
33,9%
26,9%
9,4%
SD9,5%
12,0%
12,1%
3,5%
6,2%
6,5%
5,3%
13,0%
8,6%
5,5%
7,9%
Valdeltagande 88,1%Valdeltagande 88,4%
Kommun 2026
LidingöNacka
11,9%
S18,9%
36,8%
33,1%
4,5%
SD6,3%
12,4%
8,1%
3,8%
6,3%
4,4%
4,2%
6,2%
3,7%
4,9%
6,5%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 85,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lidingö, den ljusare undre är Nacka. Skillnaden är Lidingö minus Nacka i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 52,9 % 43,8 % | 48,8 % 44,0 % | 44,7 % 37,1 % | 36,0 % 28,7 % | 34,2 % 26,9 % | 33,9 % 26,9 % | +7,0 |
| S | 11,5 % 19,9 % | 9,2 % 16,0 % | 10,9 % 17,7 % | 12,3 % 19,4 % | 17,8 % 25,3 % | 15,1 % 22,5 % | -7,5 |
| L | 11,9 % 10,3 % | 10,7 % 9,0 % | 11,6 % 8,5 % | 10,8 % 8,4 % | 10,7 % 7,6 % | 13,0 % 8,6 % | +4,4 |
| C | 6,4 % 5,7 % | 10,1 % 7,3 % | 7,0 % 6,3 % | 11,8 % 12,2 % | 10,4 % 10,4 % | 12,0 % 12,1 % | -0,1 |
| SD | 1,4 % 1,3 % | 2,7 % 2,8 % | 6,4 % 6,5 % | 11,0 % 10,8 % | 12,1 % 11,8 % | 9,4 % 9,5 % | -0,1 |
| KD | 8,1 % 6,3 % | 10,1 % 6,9 % | 7,9 % 5,2 % | 8,6 % 6,1 % | 5,2 % 4,0 % | 6,5 % 5,3 % | +1,2 |
| MP | 4,3 % 6,6 % | 5,7 % 8,7 % | 6,4 % 9,6 % | 4,9 % 6,5 % | 5,5 % 7,4 % | 5,5 % 7,9 % | -2,3 |
| V | 2,2 % 4,3 % | 1,9 % 4,0 % | 2,0 % 4,3 % | 3,5 % 6,5 % | 3,1 % 5,3 % | 3,5 % 6,2 % | -2,7 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 3,9 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,2 % 1,9 % | 0,9 % 1,3 % | 0,4 % 0,8 % | 1,1 % 1,4 % | 1,0 % 1,3 % | 1,1 % 1,1 % | -0,0 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S15,1%22,5%-7,5ppValdeltagande: Lidingö 88,1% · Nacka 88,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

