Lidingö vs Stockholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LidingöStockholm
15,1%
S26,3%
33,9%
19,1%
9,4%
SD8,3%
12,0%
9,8%
3,5%
13,0%
6,5%
3,9%
13,0%
7,1%
5,5%
11,1%
Valdeltagande 88,1%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
LidingöStockholm
11,9%
S26,5%
36,8%
22,3%
4,5%
SD7,4%
12,4%
7,6%
3,8%
14,5%
4,4%
4,2%
6,2%
5,0%
4,9%
11,0%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 83,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lidingö, den ljusare undre är Stockholm. Skillnaden är Lidingö minus Stockholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 52,9 % 35,1 % | 48,8 % 34,3 % | 44,7 % 27,7 % | 36,0 % 21,9 % | 34,2 % 19,1 % | 33,9 % 19,1 % | +14,8 |
| S | 11,5 % 23,2 % | 9,2 % 20,9 % | 10,9 % 21,6 % | 12,3 % 23,8 % | 17,8 % 28,1 % | 15,1 % 26,3 % | -11,3 |
| V | 2,2 % 7,4 % | 1,9 % 7,4 % | 2,0 % 7,7 % | 3,5 % 13,1 % | 3,1 % 11,7 % | 3,5 % 13,0 % | -9,5 |
| L | 11,9 % 10,1 % | 10,7 % 8,6 % | 11,6 % 7,8 % | 10,8 % 7,8 % | 10,7 % 6,9 % | 13,0 % 7,1 % | +5,9 |
| MP | 4,3 % 9,3 % | 5,7 % 12,2 % | 6,4 % 11,2 % | 4,9 % 7,7 % | 5,5 % 10,0 % | 5,5 % 11,1 % | -5,6 |
| SD | 1,4 % 1,6 % | 2,7 % 3,2 % | 6,4 % 6,6 % | 11,0 % 9,8 % | 12,1 % 10,7 % | 9,4 % 8,3 % | +1,1 |
| C | 6,4 % 5,7 % | 10,1 % 6,3 % | 7,0 % 4,9 % | 11,8 % 9,1 % | 10,4 % 8,5 % | 12,0 % 9,8 % | +2,2 |
| KD | 8,1 % 5,0 % | 10,1 % 5,3 % | 7,9 % 4,3 % | 8,6 % 4,9 % | 5,2 % 3,2 % | 6,5 % 3,9 % | +2,6 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 7,2 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,2 % 2,7 % | 0,9 % 1,8 % | 0,4 % 0,9 % | 1,1 % 1,9 % | 1,0 % 1,9 % | 1,1 % 1,2 % | -0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S15,1%26,3%-11,3ppValdeltagande: Lidingö 88,1% · Stockholm 85,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

