Lidingö vs Vaxholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LidingöVaxholm
15,1%
S18,6%
33,9%
29,2%
9,4%
SD12,9%
12,0%
12,4%
3,5%
2,8%
6,5%
7,1%
13,0%
9,6%
5,5%
6,5%
Valdeltagande 88,1%Valdeltagande 90,6%
Kommun 2026
LidingöVaxholm
11,9%
S11,2%
36,8%
29,2%
4,5%
SD7,4%
12,4%
9,8%
3,8%
5,2%
4,4%
3,2%
6,2%
4,8%
4,9%
5,0%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 89,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lidingö, den ljusare undre är Vaxholm. Skillnaden är Lidingö minus Vaxholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 52,9 % 46,6 % | 48,8 % 48,5 % | 44,7 % 41,1 % | 36,0 % 30,3 % | 34,2 % 28,7 % | 33,9 % 29,2 % | +4,7 |
| S | 11,5 % 17,2 % | 9,2 % 12,4 % | 10,9 % 15,2 % | 12,3 % 16,4 % | 17,8 % 22,4 % | 15,1 % 18,6 % | -3,5 |
| SD | 1,4 % 1,1 % | 2,7 % 2,6 % | 6,4 % 6,7 % | 11,0 % 13,1 % | 12,1 % 15,6 % | 9,4 % 12,9 % | -3,5 |
| C | 6,4 % 6,9 % | 10,1 % 8,5 % | 7,0 % 7,8 % | 11,8 % 13,3 % | 10,4 % 10,1 % | 12,0 % 12,4 % | -0,4 |
| L | 11,9 % 8,9 % | 10,7 % 9,3 % | 11,6 % 8,7 % | 10,8 % 7,8 % | 10,7 % 7,9 % | 13,0 % 9,6 % | +3,4 |
| KD | 8,1 % 7,8 % | 10,1 % 6,9 % | 7,9 % 5,5 % | 8,6 % 7,9 % | 5,2 % 5,2 % | 6,5 % 7,1 % | -0,6 |
| MP | 4,3 % 6,9 % | 5,7 % 7,5 % | 6,4 % 8,4 % | 4,9 % 5,5 % | 5,5 % 6,3 % | 5,5 % 6,5 % | -0,9 |
| V | 2,2 % 2,9 % | 1,9 % 3,0 % | 2,0 % 3,2 % | 3,5 % 4,7 % | 3,1 % 2,9 % | 3,5 % 2,8 % | +0,8 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,2 % 1,7 % | 0,9 % 1,2 % | 0,4 % 0,7 % | 1,1 % 1,1 % | 1,0 % 0,9 % | 1,1 % 1,0 % | +0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S15,1%18,6%-3,5pp
SD9,4%12,9%-3,5ppValdeltagande: Lidingö 88,1% · Vaxholm 90,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

