Hoppa till innehållet

Lidköping vs Mellerud — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LidköpingMellerud
30,5%
S
23,6%
19,3%
M
20,4%
19,7%
SD
26,6%
6,2%
C
7,3%
5,6%
V
5,0%
7,9%
KD
8,1%
4,9%
L
3,8%
4,4%
MP
3,3%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 84,2%

Kommun 2026

LidköpingMellerud
25,5%
S
23,2%
15,9%
M
29,4%
13,6%
SD
17,5%
4,6%
C
10,8%
5,3%
V
4,5%
7,3%
KD
4,4%
3,1%
L
0,5%
2,9%
MP
2,5%
Valdeltagande 86,9%Valdeltagande 81,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lidköping, den ljusare undre är Mellerud. Skillnaden är Lidköping minus Mellerud i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
39,5 %
34,2 %
35,3 %
29,7 %
36,1 %
30,6 %
33,2 %
25,3 %
34,1 %
26,0 %
30,5 %
23,6 %
+6,9
SD
2,8 %
4,3 %
5,1 %
7,7 %
12,5 %
21,1 %
17,3 %
28,6 %
21,4 %
32,4 %
19,7 %
26,6 %
-6,9
M
22,4 %
20,5 %
26,3 %
26,4 %
19,8 %
18,4 %
17,3 %
16,4 %
17,6 %
17,2 %
19,3 %
20,4 %
-1,2
C
8,8 %
15,9 %
7,1 %
13,3 %
7,0 %
12,6 %
8,9 %
12,0 %
6,4 %
7,4 %
6,2 %
7,3 %
-1,1
KD
8,8 %
9,4 %
6,5 %
6,5 %
5,4 %
4,8 %
7,2 %
7,1 %
6,6 %
6,8 %
7,9 %
8,1 %
-0,1
L
5,4 %
5,3 %
6,7 %
6,1 %
5,1 %
3,3 %
4,9 %
2,8 %
3,9 %
2,3 %
4,9 %
3,8 %
+1,1
MP
4,3 %
3,1 %
6,4 %
4,5 %
5,8 %
3,3 %
3,6 %
2,5 %
3,9 %
2,6 %
4,4 %
3,3 %
+1,2
V
6,4 %
5,0 %
5,7 %
5,0 %
5,6 %
3,7 %
6,4 %
4,3 %
5,0 %
3,4 %
5,6 %
5,0 %
+0,6
ÖVR
1,8 %
2,2 %
0,8 %
0,8 %
0,9 %
0,6 %
1,1 %
1,1 %
1,2 %
1,8 %
1,4 %
1,9 %
-0,5
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S30,5%23,6%+6,9pp
SD19,7%26,6%-6,9pp

Valdeltagande: Lidköping 88,0% · Mellerud 84,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad