Hoppa till innehållet

Lidköping vs Säffle — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LidköpingSäffle
30,5%
S
26,0%
19,3%
M
18,9%
19,7%
SD
25,9%
6,2%
C
7,5%
5,6%
V
4,6%
7,9%
KD
8,6%
4,9%
L
4,0%
4,4%
MP
2,8%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 83,8%

Kommun 2026

LidköpingSäffle
25,5%
S
20,7%
15,9%
M
18,4%
13,6%
SD
14,3%
4,6%
C
15,7%
5,3%
V
3,1%
7,3%
KD
7,8%
3,1%
L
2,3%
2,9%
MP
3,5%
Valdeltagande 86,9%Valdeltagande 80,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lidköping, den ljusare undre är Säffle. Skillnaden är Lidköping minus Säffle i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
39,5 %
36,8 %
35,3 %
33,6 %
36,1 %
33,3 %
33,2 %
27,7 %
34,1 %
28,0 %
30,5 %
26,0 %
+4,5
SD
2,8 %
3,9 %
5,1 %
6,4 %
12,5 %
17,9 %
17,3 %
25,1 %
21,4 %
29,3 %
19,7 %
25,9 %
-6,2
M
22,4 %
20,6 %
26,3 %
27,4 %
19,8 %
19,1 %
17,3 %
15,6 %
17,6 %
16,7 %
19,3 %
18,9 %
+0,4
C
8,8 %
17,1 %
7,1 %
12,1 %
7,0 %
13,6 %
8,9 %
14,2 %
6,4 %
9,1 %
6,2 %
7,5 %
-1,2
KD
8,8 %
7,0 %
6,5 %
5,9 %
5,4 %
4,2 %
7,2 %
6,8 %
6,6 %
7,5 %
7,9 %
8,6 %
-0,7
L
5,4 %
5,2 %
6,7 %
5,6 %
5,1 %
3,4 %
4,9 %
3,1 %
3,9 %
2,7 %
4,9 %
4,0 %
+0,8
MP
4,3 %
2,5 %
6,4 %
4,4 %
5,8 %
3,3 %
3,6 %
2,0 %
3,9 %
2,1 %
4,4 %
2,8 %
+1,6
V
6,4 %
4,2 %
5,7 %
3,9 %
5,6 %
3,5 %
6,4 %
4,6 %
5,0 %
3,6 %
5,6 %
4,6 %
+1,0
ÖVR
1,8 %
2,8 %
0,8 %
0,7 %
0,9 %
0,6 %
1,1 %
1,0 %
1,2 %
1,0 %
1,4 %
1,6 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S30,5%26,0%+4,5pp
SD19,7%25,9%-6,2pp

Valdeltagande: Lidköping 88,0% · Säffle 83,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad