Lidköping vs Skara — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LidköpingSkara
30,5%
S27,6%
19,3%
19,9%
19,7%
SD22,0%
6,2%
6,5%
5,6%
7,4%
7,9%
6,7%
4,9%
4,0%
4,4%
4,3%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 84,0%
Kommun 2026
LidköpingSkara
25,5%
S26,3%
15,9%
27,9%
13,6%
SD19,0%
4,6%
9,8%
5,3%
6,6%
7,3%
4,2%
3,1%
1,9%
2,9%
4,1%
Valdeltagande 86,9%Valdeltagande 82,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lidköping, den ljusare undre är Skara. Skillnaden är Lidköping minus Skara i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,5 % 38,5 % | 35,3 % 34,4 % | 36,1 % 34,5 % | 33,2 % 30,4 % | 34,1 % 31,7 % | 30,5 % 27,6 % | +2,9 |
| M | 22,4 % 25,5 % | 26,3 % 29,4 % | 19,8 % 21,4 % | 17,3 % 19,4 % | 17,6 % 18,8 % | 19,3 % 19,9 % | -0,6 |
| SD | 2,8 % 3,0 % | 5,1 % 5,6 % | 12,5 % 16,0 % | 17,3 % 20,2 % | 21,4 % 24,5 % | 19,7 % 22,0 % | -2,3 |
| C | 8,8 % 9,2 % | 7,1 % 7,3 % | 7,0 % 7,7 % | 8,9 % 8,4 % | 6,4 % 6,5 % | 6,2 % 6,5 % | -0,3 |
| KD | 8,8 % 6,7 % | 6,5 % 5,5 % | 5,4 % 4,2 % | 7,2 % 6,9 % | 6,6 % 6,0 % | 7,9 % 6,7 % | +1,3 |
| V | 6,4 % 4,8 % | 5,7 % 4,6 % | 5,6 % 4,4 % | 6,4 % 6,0 % | 5,0 % 4,7 % | 5,6 % 7,4 % | -1,8 |
| L | 5,4 % 6,2 % | 6,7 % 5,8 % | 5,1 % 3,6 % | 4,9 % 3,6 % | 3,9 % 3,1 % | 4,9 % 4,0 % | +0,9 |
| MP | 4,3 % 4,1 % | 6,4 % 6,3 % | 5,8 % 5,3 % | 3,6 % 3,6 % | 3,9 % 3,5 % | 4,4 % 4,3 % | +0,2 |
| ÖVR | 1,8 % 2,0 % | 0,8 % 1,1 % | 0,9 % 0,9 % | 1,1 % 1,5 % | 1,2 % 1,2 % | 1,4 % 1,6 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,5%27,6%+2,9pp
SD19,7%22,0%-2,3ppValdeltagande: Lidköping 88,0% · Skara 84,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

