Lidköping vs Vänersborg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LidköpingVänersborg
30,5%
S29,3%
19,3%
18,0%
19,7%
SD21,4%
6,2%
5,7%
5,6%
8,2%
7,9%
6,9%
4,9%
4,7%
4,4%
4,2%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 85,0%
Kommun 2026
LidköpingVänersborg
25,5%
S23,9%
15,9%
22,0%
13,6%
SD14,2%
4,6%
6,6%
5,3%
10,5%
7,3%
4,9%
3,1%
3,1%
2,9%
3,2%
Valdeltagande 86,9%Valdeltagande 83,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lidköping, den ljusare undre är Vänersborg. Skillnaden är Lidköping minus Vänersborg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,5 % 42,0 % | 35,3 % 34,0 % | 36,1 % 34,7 % | 33,2 % 31,6 % | 34,1 % 32,8 % | 30,5 % 29,3 % | +1,1 |
| M | 22,4 % 19,4 % | 26,3 % 26,0 % | 19,8 % 17,8 % | 17,3 % 16,0 % | 17,6 % 15,9 % | 19,3 % 18,0 % | +1,2 |
| SD | 2,8 % 2,6 % | 5,1 % 6,3 % | 12,5 % 15,9 % | 17,3 % 22,1 % | 21,4 % 25,9 % | 19,7 % 21,4 % | -1,7 |
| C | 8,8 % 8,5 % | 7,1 % 5,8 % | 7,0 % 6,5 % | 8,9 % 7,3 % | 6,4 % 5,6 % | 6,2 % 5,7 % | +0,5 |
| KD | 8,8 % 7,5 % | 6,5 % 5,4 % | 5,4 % 4,5 % | 7,2 % 6,7 % | 6,6 % 5,8 % | 7,9 % 6,9 % | +1,0 |
| V | 6,4 % 5,9 % | 5,7 % 6,7 % | 5,6 % 6,7 % | 6,4 % 6,9 % | 5,0 % 5,6 % | 5,6 % 8,2 % | -2,5 |
| L | 5,4 % 6,8 % | 6,7 % 7,5 % | 5,1 % 4,8 % | 4,9 % 4,5 % | 3,9 % 3,7 % | 4,9 % 4,7 % | +0,2 |
| MP | 4,3 % 4,8 % | 6,4 % 7,1 % | 5,8 % 6,2 % | 3,6 % 3,6 % | 3,9 % 3,4 % | 4,4 % 4,2 % | +0,2 |
| ÖVR | 1,8 % 2,5 % | 0,8 % 1,2 % | 0,9 % 0,9 % | 1,1 % 1,3 % | 1,2 % 1,2 % | 1,4 % 1,5 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Lidköping 88,0% · Vänersborg 85,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

