Lidköping vs Vara — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LidköpingVara
30,5%
S21,5%
19,3%
24,6%
19,7%
SD26,8%
6,2%
6,9%
5,6%
4,7%
7,9%
7,3%
4,9%
4,1%
4,4%
2,5%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 85,0%
Kommun 2026
LidköpingVara
25,5%
S20,2%
15,9%
35,6%
13,6%
SD16,9%
4,6%
6,7%
5,3%
5,0%
7,3%
2,9%
3,1%
1,0%
2,9%
1,2%
Valdeltagande 86,9%Valdeltagande 81,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lidköping, den ljusare undre är Vara. Skillnaden är Lidköping minus Vara i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,5 % 32,1 % | 35,3 % 28,3 % | 36,1 % 29,6 % | 33,2 % 24,9 % | 34,1 % 25,0 % | 30,5 % 21,5 % | +9,0 |
| M | 22,4 % 28,6 % | 26,3 % 33,0 % | 19,8 % 25,7 % | 17,3 % 21,5 % | 17,6 % 22,0 % | 19,3 % 24,6 % | -5,4 |
| SD | 2,8 % 2,2 % | 5,1 % 5,8 % | 12,5 % 17,1 % | 17,3 % 23,7 % | 21,4 % 29,9 % | 19,7 % 26,8 % | -7,1 |
| C | 8,8 % 16,0 % | 7,1 % 12,4 % | 7,0 % 11,0 % | 8,9 % 11,8 % | 6,4 % 7,5 % | 6,2 % 6,9 % | -0,7 |
| KD | 8,8 % 7,8 % | 6,5 % 6,2 % | 5,4 % 4,1 % | 7,2 % 6,5 % | 6,6 % 6,4 % | 7,9 % 7,3 % | +0,6 |
| L | 5,4 % 4,9 % | 6,7 % 5,6 % | 5,1 % 3,3 % | 4,9 % 3,4 % | 3,9 % 2,6 % | 4,9 % 4,1 % | +0,8 |
| MP | 4,3 % 2,3 % | 6,4 % 3,7 % | 5,8 % 3,4 % | 3,6 % 1,9 % | 3,9 % 1,8 % | 4,4 % 2,5 % | +2,0 |
| V | 6,4 % 4,1 % | 5,7 % 4,2 % | 5,6 % 4,0 % | 6,4 % 4,9 % | 5,0 % 3,8 % | 5,6 % 4,7 % | +1,0 |
| ÖVR | 1,8 % 1,9 % | 0,8 % 0,8 % | 0,9 % 0,7 % | 1,1 % 1,3 % | 1,2 % 0,8 % | 1,4 % 1,7 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,5%21,5%+9,0pp
SD19,7%26,8%-7,1ppValdeltagande: Lidköping 88,0% · Vara 85,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

