Hoppa till innehållet

Lilla Edet vs Uddevalla — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

Lilla EdetUddevalla
26,0%
S
29,4%
15,9%
M
18,2%
30,6%
SD
21,0%
5,3%
C
5,0%
7,1%
V
8,1%
6,7%
KD
7,0%
3,5%
L
5,1%
3,1%
MP
4,9%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 85,1%

Kommun 2026

Lilla EdetUddevalla
21,2%
S
30,5%
11,7%
M
14,4%
29,7%
SD
19,9%
20,4%
C
4,3%
7,5%
V
7,9%
6,1%
KD
6,4%
1,0%
L
3,9%
2,1%
MP
4,8%
Valdeltagande 79,2%Valdeltagande 83,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lilla Edet, den ljusare undre är Uddevalla. Skillnaden är Lilla Edet minus Uddevalla i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,5 %
38,9 %
37,9 %
33,4 %
35,3 %
33,8 %
28,7 %
30,3 %
28,8 %
31,0 %
26,0 %
29,4 %
-3,5
SD
5,2 %
3,6 %
10,1 %
6,1 %
22,7 %
15,4 %
29,8 %
20,6 %
35,3 %
24,6 %
30,6 %
21,0 %
+9,6
M
17,7 %
23,1 %
22,3 %
28,8 %
15,4 %
20,5 %
14,4 %
18,3 %
13,3 %
17,5 %
15,9 %
18,2 %
-2,3
C
9,1 %
6,1 %
6,5 %
5,0 %
6,3 %
4,8 %
6,7 %
6,6 %
4,9 %
5,0 %
5,3 %
5,0 %
+0,3
V
7,9 %
5,2 %
7,3 %
5,2 %
6,4 %
6,0 %
7,3 %
6,8 %
5,8 %
5,7 %
7,1 %
8,1 %
-1,0
KD
5,5 %
7,9 %
3,8 %
6,8 %
3,0 %
5,3 %
5,2 %
7,1 %
5,5 %
6,5 %
6,7 %
7,0 %
-0,4
L
5,4 %
7,5 %
6,0 %
6,6 %
3,5 %
4,8 %
3,8 %
4,9 %
2,5 %
3,6 %
3,5 %
5,1 %
-1,6
MP
3,8 %
4,7 %
4,7 %
7,0 %
4,2 %
6,0 %
2,9 %
3,9 %
2,3 %
4,0 %
3,1 %
4,9 %
-1,7
ÖVR
3,0 %
3,1 %
1,4 %
1,1 %
1,0 %
0,9 %
1,4 %
1,5 %
1,8 %
2,0 %
1,9 %
1,3 %
+0,6
FI
—
—
—
—
2,1 %
2,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,0%29,4%-3,5pp
M15,9%18,2%-2,3pp
SD30,6%21,0%+9,6pp

Valdeltagande: Lilla Edet 82,5% · Uddevalla 85,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad