Lindesberg vs Ljusnarsberg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LindesbergLjusnarsberg
27,8%
S29,6%
16,5%
16,8%
24,4%
SD27,7%
5,2%
3,2%
6,0%
6,0%
6,0%
4,7%
4,2%
3,1%
3,9%
2,4%
Valdeltagande 84,4%Valdeltagande 79,4%
Kommun 2026
LindesbergLjusnarsberg
25,8%
S36,0%
17,9%
27,4%
20,3%
SD24,8%
5,7%
0,8%
6,5%
8,6%
4,9%
0,7%
5,5%
0,6%
4,0%
0,9%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 76,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lindesberg, den ljusare undre är Ljusnarsberg. Skillnaden är Lindesberg minus Ljusnarsberg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,5 % 48,4 % | 38,6 % 44,4 % | 36,9 % 42,0 % | 31,6 % 33,8 % | 30,2 % 32,8 % | 27,8 % 29,6 % | -1,8 |
| SD | 5,1 % 5,9 % | 9,2 % 9,6 % | 20,9 % 23,7 % | 25,0 % 31,2 % | 30,1 % 34,9 % | 24,4 % 27,7 % | -3,2 |
| M | 18,2 % 14,5 % | 23,5 % 19,4 % | 16,9 % 12,3 % | 15,8 % 11,3 % | 15,5 % 13,7 % | 16,5 % 16,8 % | -0,3 |
| C | 12,3 % 10,3 % | 8,0 % 5,5 % | 7,5 % 5,1 % | 8,5 % 6,0 % | 6,0 % 3,0 % | 5,2 % 3,2 % | +2,0 |
| V | 5,3 % 8,9 % | 4,6 % 7,9 % | 4,3 % 6,7 % | 6,1 % 7,0 % | 5,1 % 5,5 % | 6,0 % 6,0 % | +0,1 |
| ÖVR | 2,1 % 1,7 % | 1,0 % 1,9 % | 0,9 % 1,1 % | 1,6 % 1,9 % | 1,8 % 2,3 % | 5,9 % 6,5 % | -0,6 |
| KD | 5,4 % 3,8 % | 4,8 % 3,6 % | 3,7 % 2,2 % | 6,0 % 4,2 % | 5,4 % 4,2 % | 6,0 % 4,7 % | +1,3 |
| MP | 3,6 % 3,4 % | 5,2 % 4,5 % | 4,7 % 3,3 % | 2,6 % 1,9 % | 3,3 % 1,9 % | 3,9 % 2,4 % | +1,5 |
| L | 4,4 % 3,1 % | 5,0 % 3,2 % | 2,8 % 2,3 % | 2,8 % 2,7 % | 2,7 % 1,8 % | 4,2 % 3,1 % | +1,1 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,4%27,7%-3,2ppValdeltagande: Lindesberg 84,4% · Ljusnarsberg 79,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

