Lindesberg vs Nora — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LindesbergNora
27,8%
S29,7%
16,5%
16,7%
24,4%
SD21,1%
5,2%
5,7%
6,0%
5,6%
6,0%
5,8%
4,2%
4,3%
3,9%
5,7%
Valdeltagande 84,4%Valdeltagande 85,2%
Kommun 2026
LindesbergNora
25,8%
S28,4%
17,9%
19,0%
20,3%
SD11,8%
5,7%
7,0%
6,5%
6,0%
4,9%
2,4%
5,5%
0,8%
4,0%
5,6%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 83,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lindesberg, den ljusare undre är Nora. Skillnaden är Lindesberg minus Nora i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,5 % 43,1 % | 38,6 % 40,4 % | 36,9 % 39,5 % | 31,6 % 33,7 % | 30,2 % 32,9 % | 27,8 % 29,7 % | -1,9 |
| SD | 5,1 % 4,1 % | 9,2 % 5,8 % | 20,9 % 15,4 % | 25,0 % 21,4 % | 30,1 % 25,8 % | 24,4 % 21,1 % | +3,3 |
| M | 18,2 % 18,6 % | 23,5 % 24,2 % | 16,9 % 16,4 % | 15,8 % 14,7 % | 15,5 % 15,0 % | 16,5 % 16,7 % | -0,2 |
| C | 12,3 % 9,0 % | 8,0 % 6,2 % | 7,5 % 7,5 % | 8,5 % 8,9 % | 6,0 % 6,0 % | 5,2 % 5,7 % | -0,5 |
| L | 4,4 % 6,7 % | 5,0 % 6,4 % | 2,8 % 3,5 % | 2,8 % 3,6 % | 2,7 % 3,7 % | 4,2 % 4,3 % | -0,1 |
| V | 5,3 % 5,5 % | 4,6 % 4,5 % | 4,3 % 5,4 % | 6,1 % 6,3 % | 5,1 % 4,7 % | 6,0 % 5,6 % | +0,4 |
| KD | 5,4 % 6,2 % | 4,8 % 5,5 % | 3,7 % 3,9 % | 6,0 % 6,3 % | 5,4 % 5,6 % | 6,0 % 5,8 % | +0,2 |
| MP | 3,6 % 4,6 % | 5,2 % 6,1 % | 4,7 % 5,1 % | 2,6 % 3,4 % | 3,3 % 4,3 % | 3,9 % 5,7 % | -1,8 |
| ÖVR | 2,1 % 2,3 % | 1,0 % 1,0 % | 0,9 % 1,2 % | 1,6 % 1,7 % | 1,8 % 1,9 % | 5,9 % 5,3 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 2,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD24,4%21,1%+3,3ppValdeltagande: Lindesberg 84,4% · Nora 85,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

