Lindesberg vs Örebro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LindesbergÖrebro
27,8%
S30,5%
16,5%
17,5%
24,4%
SD13,7%
5,2%
6,3%
6,0%
9,6%
6,0%
6,3%
4,2%
4,9%
3,9%
6,1%
Valdeltagande 84,4%Valdeltagande 86,6%
Kommun 2026
LindesbergÖrebro
25,8%
S30,4%
17,9%
14,8%
20,3%
SD6,1%
5,7%
5,7%
6,5%
10,3%
4,9%
5,7%
5,5%
5,0%
4,0%
4,5%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 85,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lindesberg, den ljusare undre är Örebro. Skillnaden är Lindesberg minus Örebro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,5 % 38,0 % | 38,6 % 34,1 % | 36,9 % 32,4 % | 31,6 % 31,5 % | 30,2 % 32,6 % | 27,8 % 30,5 % | -2,7 |
| SD | 5,1 % 3,5 % | 9,2 % 5,5 % | 20,9 % 11,6 % | 25,0 % 14,4 % | 30,1 % 17,1 % | 24,4 % 13,7 % | +10,8 |
| M | 18,2 % 21,0 % | 23,5 % 26,0 % | 16,9 % 21,0 % | 15,8 % 17,9 % | 15,5 % 17,5 % | 16,5 % 17,5 % | -1,0 |
| C | 12,3 % 6,3 % | 8,0 % 4,8 % | 7,5 % 5,1 % | 8,5 % 8,1 % | 6,0 % 7,0 % | 5,2 % 6,3 % | -1,1 |
| V | 5,3 % 6,0 % | 4,6 % 5,8 % | 4,3 % 5,7 % | 6,1 % 8,5 % | 5,1 % 7,3 % | 6,0 % 9,6 % | -3,6 |
| L | 4,4 % 8,7 % | 5,0 % 7,6 % | 2,8 % 5,4 % | 2,8 % 5,7 % | 2,7 % 5,9 % | 4,2 % 4,9 % | -0,7 |
| MP | 3,6 % 6,0 % | 5,2 % 8,1 % | 4,7 % 8,4 % | 2,6 % 4,8 % | 3,3 % 5,2 % | 3,9 % 6,1 % | -2,2 |
| KD | 5,4 % 8,1 % | 4,8 % 7,0 % | 3,7 % 6,2 % | 6,0 % 7,7 % | 5,4 % 5,6 % | 6,0 % 6,3 % | -0,4 |
| ÖVR | 2,1 % 2,4 % | 1,0 % 1,1 % | 0,9 % 1,0 % | 1,6 % 1,6 % | 1,8 % 1,8 % | 5,9 % 5,1 % | +0,8 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 3,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,8%30,5%-2,7pp
SD24,4%13,7%+10,8ppValdeltagande: Lindesberg 84,4% · Örebro 86,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

